Singel “World In My Eyes” má “Kristove roky”

17.septembra 1990 vydali Depeche Mode posledný singel z megaúspešného albumu "Violator" a iste si mnohí z pamätníkov tej éry spomenú na videoklip, ktorý fanúšikov doslova priklincoval k zemi. Najmä vďaka záberom z turné.

Martin: "Áno, je to veľmi pozitívna pieseň. V podstate naznačuje, že láska, sex a potešenie sú pozitívne veci." (NME, 17/02/1990)

Andy: "Martin samozrejme vytvoril demo k tejto skladbe sám. Ani si nespomínam, kedy sme ho vlastne počuli prvýkrát. Nejakým spôsobom sa však zrazu objavilo v štúdiu a bolo to brilantné. Kedykoľvek sa ma spýtajú na moju najobľúbenejšiu skladbu Depeche Mode, vždy odpovem "World In My Eyes"." (Q, 05/2001)

Martin: "Čo si spomínam, tak pôvodné demo "World In My Eyes" bolo trochu rýchlejšie a možno priamočiarejšie. Počas nahrávania v Miláne David na pár dní odišiel, tak sme na tej skladbe zapracovali a vytvorili z toho skutočne náladový kúsok. Pamätám si, ako sa Dave vrátil do štúdia, ešte trochu zmätený z prechodu časovými pásmami, a bol totálne šokovaný. Mal pocit, že sme skladbu jednoducho zničili, no o niekoľko hodín sa vrátil a povedal "je to naozaj vydarená skladba, ako aj spôsob, akým ste ju zmenili." Vždy chvíľu trvá, kým sa na veci zvykne." (Bong 37, 1998)

Alan: "Je fakt, že sme tú skladbu nahrali v podstate veľmi rýchlo, už počas nahrávania v Miláne. Možno aj preto, že obsahuje "depeche" prvky nadväzujúce na predošlý album. Kompletne sme ju dokončili v Londýne. S tým "drop" tretím veršom, ako aj použitím double-trackingu pre vyplnenie a dobudovanie neskorších zborov, sa stala zrejme najelektronickejšou skladbou albumu "Violator" - niečo ako pocta skupine Kraftwerk, no skôr v zmysle rytmiky. Dnes sa už smejem tým kritikám, že elektronická hudba bola "bezduchá" a oslovovala veľmi malé eklektické publikum. Jej úspech nakoniec poukázal na jednu z najzákladnejších filozofii Depeche Mode." (Singles 86 -98 editorial)

Názory Devotees (12)

Monghi

 1    17. september 2023 o 11:10

mal som vtedy 16 ... pamatam si, ako sa po prevrate zacali v telke objavovat rozne hudobne relacie prevzate zo zahranicia a medzi nimi byval pravidelny piatkovy 40 min. zostrih toho najlepsieho z UK charts ... no a vtedy, v septembri, sa tam v tej iste relacii objavili DM s “World In My Eyes” a Nitzer Ebb s “Fun To Be Head” ... no to bolo “pozdvižení”!!! A ked som v jednom zastrcenom obchode v Trnave, asi o 3 tyzdne neskor, drzal v ruke CD singel s tymi uzasnymi b-stranami, skoro som si ... vsak viete smile


Michaela 146

 2    17. september 2023 o 17:34

Cituji: V podstate naznačuje, že láska, sex a potešenie sú pozitívne veci.

Jsou to věci, které jsou mi zapovězený, po této stránce strádám…už dlouhých deset let. Většina mých známých a přátel, kroutí nevěřícně hlavou…jak to můžu vydržet! A já jen smutně sklopím hlavu a odpovím: Čekám na toho pravého smile

Let me take you on a trip
Around the world and back
And you won’t have to move
You just sit still


Dave & Mart

 3    17. september 2023 o 17:49

Musím povedať, že ‘World in My Eyes’ je po zvukovej stránke perfektná, proste DM klasa, predovšetkým “Devotional” verzia je brutálne nadupaná a dokáže ma nakopnúť. Avšak dlhé roky sa s textom piesne nedokážem stotožniť, a tak si ju vypočujem maximálne už len na koncerte alebo na mobile v playliste, keď príde náhodne na rad.


gonokokova

 4    17. september 2023 o 20:40

Martin: “Áno, je to veľmi pozitívna pieseň. V podstate naznačuje, že láska, sex a potešenie sú pozitívne veci.” (NME, 17/02/1990)

Na 101% !


tommy

 5    17. september 2023 o 21:11

Ja zas musím napísať, že ak si v práci popevujem úryvky tejto piesne (čo je dosť často), tak všetci pochopia, že v ten deň mám dobrú náladu a môžu so mnou riešiť veci… Zvláštne je, že keď vstupujem do jednej veľmi serióznej kancelárie, tak vždy to vydá na “your lips close to my lips”... smile Mal by som s tým prestať... Ale niečo na tejto piesni fakt je. Zmyselnosť.
Klip je krásnou ukážkou toho, ako do štyroch minút zhrnúť celú show… Asi preto nikdy nevydali oficiálny záznam…


ode

 6    18. september 2023 o 09:09

WINE považujem za najdepešáckejšiu skladbu DM. Obsahuje všetko, čo má mať klasická skladba od DM.

Pre mňa je to osobný No. 1

Ďakujem….Martin…..Alan…..Flood


Jarik

 7    18. september 2023 o 13:04

Pamätám si ako Juraj Čurný predstavil cely Violator v rádiu, par dni po oficiálnom vydaní. zlaté časy


tommy

 8    18. september 2023 o 18:02

Hm, “devotional version” je asi jedna z najlepších a najdynamickejších vecí, aké DM pod taktovkou Alana vydali… To live CD singlu IN YOUR ROOM som nevedel prestať počúvať... Ďakujem svojej mamine, ktorá mi ho v jeden bežný deň len tak spolu s nejakou slovenskou knihou o DM doniesla… Pri takýchto prekvapeniach človek stráca slová... A namiesto toho, aby som naháňal baby, tak som sa uzatváral do svojho sveta… smile Dospievanie má svoje čaro, ale aj “dark side”... Ale aj ten výber:
IN YOUR ROOM - novinka, hádam najprogresívnejšia vec DM vôbec, v live podaní hádam vrchol… Ten nástup, tie aranžmány, vokály, sprievodné vokály… Každý fan chcel toto počuť v live prevedení...
POLICY OF TRUTH - kto by nechcel počuť klasiku z nevydaného záznamu VIOLATOR
WORLD IN MY EYES - toto Vás muselo zdvihnúť zo sedadla, aj keď ste sedeli za volantom…
FLY ON THE WINDSCREEN - to moderné a dynamické prevedenie, opäť vec, ktorú ste predtým v live verzii nemali šancu nikde počuť, pokiaľ ste neboli na turné v r. 1986…
Takéto výbery z najlepších ročníkov, to sa už asi nezopakuje… Dnes pominul moment prekvapenia, vzácnosti, radosti, túžby, poznania… A to všetko gradovalo po ďalšom singli, ktorý vyšiel skôr - CONDEMNATION live CD… Tá dekáda (s Alanom) siahala na hudobný OLYMP… Charlize Theron mala pravdu, táto skupina mala byť do siene slávy uvedená už dávno… Aj keď to pre ňu nemá žiadny význam. Ale občas majú takého symbolické gestá dosť silné dopady na členov skupiny…


Michaela 146

 9    19. september 2023 o 06:40

Charlize Theron, tahle kráska…to řekla na rovinu. Ta doba už se nevrátí, však i já mám ten svůj malý DM svět. Mám prý velmi příjemný hlas, ale nikdo mě neslyší.


Walking in Secret Garden

 10    19. september 2023 o 13:42

S týmto singlom mám spojené zmiešané pocity, vlastne trochu aj s Violator, ale hlavne tento singel. Ani nie tak po hudobnej stránke, toto je skôr subjektívna záležitosť. Rozmýšľam, v čom je problém a asi to bude jasné – obdobie prechodu zo školy do práce. A to nie je vyslovene príjemná záležitosť (kde sú tie bezstarostné študentské časy?....)

Avšak, World in My Eyes live na CD In Your Room to je už iná pesnička, v tomto prípade aj doslova. (Tommy, ten lajk máš odo mňa). To už som bol zrejme aj zmierený a asimilovaný s novým životným postavením. Dokonca, s odstupom dnes už viem, že tak ako to bol pre mňa vtedy vrchol DM (SOFAD…), tak to bol aj pre mňa vrchol fanúšikovstva. A to vo všetkom, v dobrom (na tú dobu relatívne vrchol zbierky CD, DM akcie s kamarátmi atď..) i v zlom (dekadencia, zhýralosť, alkohol a všetko, čo k tomu patrí...).

Hudobne WIME samozrejme super, ale predsa len to nie je pre mňa najobľúbenejšia poloha DM. Vrátane B strán - všetky také skôr rytmické pop disco (v relatívnom zmysle samozrejme). To ja radšej také ako Walking, Condemnation, Stripped, IYR, Home a pod. (ale WIME live 1993 je nenásytná, nedá sa jej nasýtiť.)


Walking in Secret Garden

 11    19. september 2023 o 13:45

A čo sa týka témy, či mohli byť piesne z B strany (tiež Dangerouse) na Violator albume, tak to som rád, že nie sú, že Violator je poskladaný tak, ako je. Ucelený a dokonalý.


Michaela 146

 12    19. september 2023 o 13:55

Miluji smile


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa