Risografika Michala Turkoviča “Songs Of Faith and Devotion”

Album, ktorý ich takmer zničil a zároveň vyniesol na vrchol. Pred 30 rokmi vznikol depešácky majsterštuk s názvom Songs of Faith and Devotion – metaforický soundtrack k temnej stránke ľudskej duše.

Umelecká risografika Michala Turkoviča, vychádzajúca v spolupráci s depechemode.sk, je oslavou tejto intenzívnej cesty do hlbín ľudských stavov, ktorá báda medzi utrpením, túžbou a vytrvalosťou bezpodmienečnej lásky. Tento počin je zároveň fanúšikovským vyznaním kapele, ktorá bola prvou veľkou hudobnou hviezdou zo Západu vystupujúcou v socialistickom Československu, čo je udalosť navždy zapísaná v pamäti depešákov. Časť výťažku z predaja grafiky poputuje pre občianske združenie Cesta k mentálnemu zdraviu.

Grafiku si bude možné zakúpiť 22. marca 2023 v galérii DOT. Contemporary Art Gallery (Bottova 1, Bratislava - mapa) od 17:00 do 20:00 za sumu 24 €. Vzhľadom na limitovaný náklad budú k dispozícii maximálne dva kusy na osobu.

Umelec Michal Turkovič v grafike reinterpretoval cover albumu, ktorý ako jediný v histórii kapely zobrazoval samotných členov kapely. V jeho podaní sa útržky ich tvári menia na monumenty – sochy, ktoré vystupujú z obrazu smerom k poslucháčom.

Úspech albumu Violator dostal Depeche Mode na výslnie, ale aj pod veľký tlak. V spojení s osobnými problémami to vyzeralo, že sa temno z ich hudby prelialo do reality. Tvorba ôsmej platne SOFAD zovrela v náručí ich osobných démonov, čo vyústilo do kolektívneho exorcizmu hlbokej úzkosti. Proces bol podľa slov Andyho Fletchera "živým peklom", no výsledkom bola nesmierne silná spirituálna výpoveď, ktorá dodnes patrí medzi piliere DM diskografie.

Hudba ako liečebná metóda. Časť z finančného výťažku podporí iniciatívu OZ Cesta k mentálnemu zdraviu, ktorá sa venuje problematike mentálneho zdravia a muzikoterapii.

Autor grafiky: Michal Turkovič
Náklad: limitovaný počet 250 ks (dotlač nebude)
Technika tlače: 2-farebná risografia
Rozmer: A3 (42,0 x 29,7 cm)
Papier: Munken Kristall Rough, 150 g/m²
Dátum tlače: 10. marec 2023

Grafika je očíslovaná a signovaná.

facebook.com/studiobalkon
instagram.com/studio.balkon


Názory Devotees (2)

tomassi

 1    21. marec 2023 o 19:42

Hh, Turkovič zo Satu Maru smile

isolator again

 2    24. marec 2023 o 14:27

stihol som len záver akcie, ale aspoň ma potešilo (symbolické) číslo na jednej z mojich RG - 223

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa