Najpopulárnejšia elektronická kapela v histórií

Krátky článok z nemeckého portálu Das Erste, ktorý sa na malom priestore snaží sumarizovať kľúčové momenty z histórie kapely, stojace za pozadím aktuálneho albumu "Memento Mori".

28.máj 1996, Sunset Marquis Hotel, West Hollywood. Horeínovo - kokaínový speedball. Dave Gahan je klinicky mŕtvy celé dve minúty. "Pre mňa to bolo: nič. Nedokážem povedať nič o tom, čo je "na druhej strane"," zaspomína Dave. "Nebolo tam nič. Vždy na túto tému žartujem v štýle, "dúfam, že existuje niečo úžasnejšie, než život po živote". To by však bolo veľmi chamtivé. Ak to bol vtedy koniec, tak to pôsobilo, ako keď sa Vám vybijú batérie. Jednoducho koniec. Viem, že nebolo z mojej strany správne pokúšať sa toto rozhodnutie ovládať sám."

Spomienka na zosnulého člena kapely

Davida však na pohotovosti priviedli späť k životu. O chvíľach tesne pred "smrťou" napísal David svoju najlepšiu skladbu určenú Depeche Mode, "Speak To Me", s textom: "Sklamem Ťa a opustím."

Nový, 15-ty, štúdiový album Depeche Mode nesie názov "Memento Mori" (pamätaj, že musíš zomrieť). Sú to piesne o smrti a o duchovnej stránke života. V máji 2022 nečakane zomrel "tretí muž" kapely, Andrew Fletcher. "Jeho smrť nás šokovala. Nikdy nezabudnem na ten moment, kedy mi zatelefonoval náš manažér a oznámil mi tú smutnú skutočnosť," povie David. "Šesť týždňov na to sme mali naplánovaný začiatok nahrávania," povie Martin Gore. "Bolo to hrozné."

Spojenie posvätného so skonstnateným

Ako spomienku na Andyho Fletchera vložili do videoklipu k singlu "Ghosts Again" odvolávku na film "Siedma pečať" Ingmara Bergmana, z roku 1957. Smrť v podobe šachistu, ktorý sa nedá prekabátiť. Aj vo videoklipe Depeche Mode hrá smrť šachy a opäť proti sebe. Podobenstvo Ingmara Bergmanao jadrovej vojne ani nemôže byť aktuálnejšie.

"Personal Jesus" - túto ich skladbu dokonca prespieval legendárny Johnny Cash. Depeche Mode vždy spájali posvätné so skonstnateným. "Pochádzame z provinčného mestečka v Anglicku a začínali sme s hudbou veľmi mladí," povie Martin. "Mohli sme smerovať iba hore, museli sme jednoducho vyrásť."

Všetko to začalo v mládežníckom kresťanskom klube

Stretli sa v kresťanskom mládežníckom klube, v Basildone, neďaleko Londýna. "Veľmi sme sa zaujímali o punk a všetko, čo s ním súviselo," povie David. "Páčila sa nám myšlienka, že nemusíme byť super zdatní hudobníci, ale stačia len dobré nápady a pesničky. Nasledovali sme teda túto filozofiu a koncertovali. Mali sme zopár fanúšikov a vystupovali po puboch a malých kluboch. Chceli sme len udržať veci v chode."

Vzrušujúce melódie a neuveriteľná chuť do života. "Niekedy v období 1983 - 1984 prišlo rozčarovanie z fungovanie tej obchodnej stránky hudby," povie David. "Hlavne z toho, ako hudbu v tej dobe vnímal hudobný priemysel. Ocitli sme sa pod neustálym tlakom prísť zakaždým s niečím lepším. Jednoducho po nás chceli hity."

Užívaj život naplno

Depeche Mode sa neúmyselne stali politickou kapelou. Spievali aj o tom, že všetci ľudia sú si rovní alebo aj o tom, ako kapitalizmus pomaličky všetko rozloží, aby sa stal veľkým a nebezpečným. Dnes žije Dave Gahan na východnom pobreží Spojených štátov, Martin Gore na západnom. Delí ich teda celý kontinent. Udržiavať medzi sebou spojenie, bez prítomnosti Andyho Fletchera, je pre nich dnes viacmenej výzva. "Všetko sa raz skončí, to platí pre každého," povie David. "V Západnom svete túto skutočnosť ignorujeme alebo ju odsúvame do úzadia. Smrť si však nakoniec so sebou vezme každého. Neustále si preto pripomíname, že život musíme žiť naplno."

"Memento Mori" je skvelý album Depeche Mode, v ktorí ste už ani nedúfali. Horúca pumpa, srdce s drôtmi.

Názory Devotees (6)

BTW

 1    27. marec 2023 o 19:08

Nechápem tomu Gahan napísal text skladby Speak to me v r.1996 po hospitalizácií ... a vydal ho až teraz ? sa mi to nezdá ...
mimochodom nie raz som čítal že počas nahrávania tých najlepších DM albumov boli skladby ktoré zostali nevidané veľmi rád by som si taký Album poslúchol od albumu BC po SOFAD ...

Milan

 2    27. marec 2023 o 19:28

presne na toto som sa chcel opýtať aj ja, čo píše BTW,..
Ako sú jeho problémy kedy ho museli hospitalizovať prepojené so skladbou Speak To Me? Mám to chápať tak, že sa v tejto skladbe opätovne k tomu vracia čo bolo v r. 1996 a keďže album MM je aj o smrtelnosti a duchovne, tak tento svoj “problém” z minulosti vložil do poslednej skladby albumu..??

suspy

 3    27. marec 2023 o 20:01

No tých nejastností je tam viacej….
Život mu zachránila osoba, čo mu tú drogu predala a zavolala záchranku. A tejto osobe sa prikladá okrem zabitia aj veľká vďaka za záchranu života….
Ale priamo v hotelovej kúpeľni a nie na pohotovosti…
To prišlo neskôr, si myslím

BTW

 4    27. marec 2023 o 21:11

a to som akurát pozeral video o Dave-ovi keď ho zatkla polícia za fetovanie v rokoch 90’ a potom tento článok kur..a je veľa nejasností ešte stále z thoho obdobia prečo Alan od skupiny odišiel jasné v článkoch sa píše že jeho práca na skladbách bola nedocenená,potom Daveovo fetovanie ževraj Martin si rád vypil Fletch sa nervovo zrútil-nech odpočíva v pokoji a pokial viem tak Andy sa s Alanom moc nemuseli .. bol kamarát skôr s Daveom a Fletch s Martinom no je mi lúto toho celého že DM skupina vlastne nedá vôbec na publikum čo sa aj tracklistu týka stále to isté dokola jasné som rád že ešte vôbec hrajú ale v podstate od albumu SOFAD to už není to ,,pravé orechové,, ...ešte album Ultra ok ale potom nič moc to tie albumy pred tým kurv…a sa nedá opýsať slovami pre mňa hlavne Violator album ale aj ostatné brutál to trompfnúť neviem či sa niekomu podarí,vidím to tak že DM ide o prachy o Album sa veľmi nestarajú tie skladby sú nedotiahnuté do konca a hlavne posledné dva Delta a Spirit .. čo sa nového albumu MM týka tak od Ultry najlepší to hej ale keby aspoň jedna skladba bola taká energetická,výbušná ako napr.A question of Time tak som na 100% spokojný.
Napr. So much love,My favourite Stranger mali velký potenciál ale chýbal tam asi Alan.
Vlastne keď nad tým tak rozmýšlam MM od albumu Ultry neni najlepší album ,ale najlepšia spolupráca s Martou ale zas neviem či ona robila mastering ale je to pekne pohnojené s tým Loudness-om .
Potom tu máme vydania starých cd-čok s tou istou zvukovou kvalitou ako z roku 2006,Vinyli knihy ako dobre pre zberatelov ale oveľa lepšie by som uvýtal keď by miesto znovuvydania toho istého formátu urobili niečo naviac naspievať staré albumy nanovo a urobiť kompletný reemake skladieb to by bolo niečo ale toto .. a koncerty tiež koľko ľudí by chcelo remaster Devotionalu,WViolation Tour a nič serú na nás
Tracklisty na koncertoch nudaaaaaa to isté dokola
Šokovali by ma keď by odznela napr.Dangerous,Happiest Girl,RushBehind the wheel-Route 66 mix z Violation tour a urobiť jednu poriadnú show teším sa na koncert v BA ale je to už také keď si zapnem dobrý film ktorý som uúž vydel 100krát viem každú sekundu čo bude nasledovať ale pozriem aj tak bo dobrý
Na poslednom turné potešila velmi Useless a The Thigs You Said dúfam že niečo príjde aj tento rok
To bola kritika nuž ale aj tak neprejde deň že by som si ich nepustil :D

Paloq2

 5    27. marec 2023 o 21:30

28.máj 1996, Sunset Marquis Hotel, West Hollywood. Horeínovo - kokaínový speedball.
28.maj 2023 koncert Bratislava…

Monghi

 6    27. marec 2023 o 21:47

jednoducho Dave sa stale v mysli vracia so svojho temneho obdobia, co zaroven funguje ako obrana predtym, aby do toho nespadol znovu. Ved to sam v niektorom nedavnom rozhovore priznal, ze aby do toho spadol znovu vela netreba ... to vie aj kazdy narkoman ... pojem “byvaly narkoman”, “byvaly alkoholik”, to je len zastierka ... kazdy psycholog Vam povie, ze jeden poharik, ci jedna nevinna davka a ten clovek je v tom znova.

precitajte si text Speak To Me ... “I heard you call my name, lying on the bathroom floor” ... to je podla mna odvolavka bud na moment, kedy si podrezal v kupelni zili, ale to myslim ze sam zavolal zachranku, alebo prave na ten moment, kedy sa zostrelil speedballom ...

a mozno je to cele inak, kto vie? smile Kazdopadne, “Speak To Me”, ci textovo alebo hudobne, je skladba z obdobia 2020 - 2022 ... ale vychadza zo spomienky na to blbe obdobie, kedy bol uplne na dne.

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa