Martin a Dave o Richardovi Butlerovi

Magazín NME ešte stále zverejňuje "dozvuky" z nedávneho veľkého rozhovoru s Depeche Mode. Aktuálne sa venujú spolupráci medzi Martinom Gorem a Richardom Butlerom z The Psychedelic Furs.

Martin: "Nikdy v našej histórií som nekomponoval s niekým mimo kapely. Richard ma oslovil niekedy v apríli 2020, kedy mi poslal sms-ku, "prečo spolu nenapísať nejaké skladby?" Tak som ho požiadal o nejaké nápady a on mi poslal zopár riadkov. Ja som to zhudobnil a tak sme si začali posielať navzájom ďalšie veci."

"Skončilo to pri siedmych skladbách. Tá prvá sa nám nepáčila, ale tie ostatné boli skvelé a mňa napadlo, že by bola škoda ich odložiť na nejaký vedľajší projekt. Vyzneli by potom úplne inak, ako pod Depeche Mode."

Štyri skladby sa dostali na album, ďalšie dve sú pripravené na neskoršie vydanie, ešte v tomto roku.

Martin uviedol, že Richardov skladateľský štýl mu vždy imponoval. "Je skvelý, pokiaľ ide o nápady. A obzvlášť sa to prejavilo v období, kedy som v sebe necítil kreativitu, pretože veľa stimulov neprichádzalo. Vtedy som len posedával doma a on ma podpichoval a posúval mi nápady. A to udržiavalo kolesá v pohybe."

Na otázku, či Martin alebo Dave niekedy uvažovali o tom, že by Butlera požiadali o stále členstvo v kapele, na plný úvazok, Martin odpovedal: "Nie, aj po tých siedmych skladbách sme si mysleli, že vyjdu na bočnom projekte. Bolo mu jasné, že keď som sa ho spýtal na použitie skladieb pre Depeche Mode, že to jeho spoluúčasť nezahŕňalo. Čo mohol v tom prípade robiť? Prijať úlohu len nejakej "súčiastky"? Rozhodne nie, keďže Dave je ten, čo spieva naše piesne."

Dave na druhej strane priznal, že Butlerova angažovanosť ho prekvapila a až neskôr podľahol kvalite skladieb, ktoré pomáhal písať.

"Martin mi poslal asi šesť skladieb a v niektorých spieval Richard. Napadlo ma, 'to čo má byť?' Neskôr mi Martin vysvetlil, že počas pandémie písal spolu s Richarcom. Je mi jedno, kto tie skladby napísal, ale boli fakt skvelé."

"Jednou z tých skladieb bola aj "Ghosts Again", ktorej som okamžite prepadol, a to bola len v demo podobe. Bolo to podobné, ako keď som po prvýkrát počul "Enjoy The Silence". Cítil som ako melanchóliu, tak aj radosť. Bola to výnimočná pieseň a ja som ju chcel spievať."

Davidove tri autorské skladby Martin označil za jeho doteraz najlepšie. "Davidove skladateľstvo sa každým albumom zlepšuje a je zaujímavé tento vývoj sledovať."

Názory Devotees (4)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa