Tlačová konferencia v Berlíne

Martin Gore: “Vždy sme boli srdcom pesimisti”

Ďalší krátky report z panelovej diskusie s Depeche Mode na hudobnej konferencii South by Southwest priniesla tentoraz agentúra Reuters. Dnes (15/03/2013) odohrá kapela v dejisku konferencie aj krátke vystúpenie.

Depeche Mode urazili od čias ich debutu v roku 1980 veľmi dlhú cestu. Dnes sa pripravujú na turné, ktoré bude sprevádzať ich nový, 13-ty štúdiový album. Zdá sa, že z tak dlhej a úspešnej kariéry sú viac, než ktokoľvek iný, prekvapení oni sami.

Pionieri britského synthypopu - spevák David Gahan, gitarista/klávesák Martin Gore a klávesák Andy Fletcher - vkročili do štvrtej dekády ich pôsobenia v hudobnom biznise vydaním albumu "Delta Machine" (26/03/2013).

"Vždy sme boli srdcom pesimisti, takže sme do ďalekej budúcnosti nikdy nehľadeli," prezradil 51-ročný Gore zástupcovi agentúry Reuters na South by Southwest Music konferencii.

Od čias debutu "Spek&Spell" (1981) predala kapela celosvetovo viac než 100 miliónov albumov, a to aj vďaka takým hitom ako "People Are People" (1984), či "Personal Jesus" (1989).

Zvukové textúry a náladové texty urobili z Depeche Mode jednu z najväčších kapiel, ktoré vzišli z britskej Novej vlny ranných 1980-tych rokov, spolu s kapelami ako The Boomtown Rats.

Názov albumu "Delta Machine" reflektuje na hudobne protichodné melódie - jednak sú ovplyvnení bluesom Delty (Mississippi), no na druhej strane využívajú technologické výdobytky modernej doby - počítače a syntezátory.

"Sami cítime, že naša hudba je zmesou organického a anorganického," dodal Gore.

Účasť kapely na SXSW konferencii je v ich prípade čímsi nezvyčajným, keďže krátko predtým vystúpili v "The Late Show" Davida Lattermana. Ako povedal Gore, Depeche Mode sa jednoducho typicky priamo vrhli do príprav na turné bez toho, aby si dopriali dostatok času na náležitú propagáciu albumu.

"Možno by ste čakali, že v určitom bode našej kariéry budeme robiť veci inak, ale nie," povedal na margo propagácie albumov pred ich vydaním.

Depeche Mode svoje 17-te turné odštartujú 7.mája v Tel Avive a samotné severoamerické turné má plánovaný začiatok na 22.augusta, kedy sa predstavia v Detroite.

Gore značnú časť posledných troch dekád strávil na cestách, no pitia sa vzdal až pred siedmymi rokmi. Ako dodal, ich turné je dnes úplne iné.

"Posledné turné som si skutočne užil, pretože bolo v podstate prvé, kedy som mal vo všetkom úplne jasno a mohol som si užívať koncerty a dokonca na druhý deň aj jednotlivé mestá," dodal. "Takže na toto turné sa naozaj veľmi teším."

Život sa zlepšil aj Gahanovi (50), kedysi závislom na heroíne, čo vyvrcholilo jednak pokusom o samovraždu v roku 1995 a o rok neskôr takmer zomrel v dôsledku predávkovania. Od roku 1998 je však absolútne "čistý".

"Môj život sa postupne zlepšuje," prehlásil Gahan pred publikom na konferencii. "Mám pocit, akoby som sa na mojom živote podieľal úplne iným spôsobom."

Na otázku, čo ho vedie k tomu, že je na pódiu stále tak aktívny, Gahan odpovedal, že jednoducho keď sa postaví pred ľudí, ktorí si kúpili lístky, tak im chce ponúknuť zo seba to najlepšie.

"Nie je nič horšie," povedal, "ako účinkujúci, ktorým na pódiu zízate na topánky a pritom sú oblečení ako do tábora."

"Toto je rock & roll," dodal Gahan.

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa