koncert Depeche Mode v Bratislave

Martin Gore o Davidovi Bowiem

Medzi mnohými umelcami, ktorí verejne vzdali hold legendárnemu Davidovi Bowiemu, sa ocitli aj páni z DM. David krátkym a Martin rozsiahlejším statusom na Facebooku. Je nespochybniteľné, že Bowie zanechal, nielen v hudobnom svete, nezmazateľnú stopu.

David Bowie - kde začať? Je úplne samozrejmé prehlásiť, že bol najvplyvnejším umelcom našej generácie, ako aj tej mladšej. "Ziggy Stardast" bol prvým albumom, ktorý som vlastnil a jeho schopnosť inovácie spôsobila, že som trpezlivo čakal aj na vydanie albumu "Blackstar", ktorý vyšiel pred pár dňami.

Bowieho hlas som zo šatne Davida Gahana počul toľkokrát, že to ani nedokážem spočítať. Jeho "Heroes" bola vlastne prvá skladba, ktorú sme v pôvodnej zostave Depeche Mode zahrali. Všetci sme boli jeho, viac než bežní, fanúšikovia.

Bol jediným umelcom, kvôli ktorému sme sa v časoch vinylov, aj neskôr, ponáhľali do obchodu s nahrávkami v deň vydania jeho albumov. Chytila nás jeho hudba, no bol niečím viac, než len hudobníkom.

Nasledovať Bowieho, byť jeho fanúšikom, to bolo akoby vás niekto vzal na jednu magickú jazdu plnú šialených zákrut. Neustále posúval hranice a predstavoval nám štýly a žánre, ktorých existenciu sme si predtým neuvedomovali.

Bol hviezdou - hviezdou hviezd. Pre nás bol najväčšou legendou. Legenda, ktorá nikdy neusínala na vavrínoch slávy, no až do úplného konca pokračovala v experimentovaní.

Smútime, spolu s ostatným svetom, nad stratou nášho najväčšieho talentu. Bude zložité sa z toho spamätať.

MG

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa