koncert Depeche Mode v Bratislave

Martin a Andy pre Reuters

A ako inak, aj tentoraz na politickú nôtu. Na túto agendu si jednoducho, do ukončenia "Spirit" obdobia, budeme musieť zvyknúť.

S textami ako "vraciame sa späť" a "spôsobené dezinformáciami" dúfajú britskí elektronickí Depeche Mode, s ich novým albumom "Spirit", že "prinútia ľudí premýšľať" o stave sveta a zároveň očakávajú, že aj ďalší hudobníci urobia to isté.

Spevák Dave Gahan, gitarista a klávesák Martin Gore a klávesák Andrew Fletcher vydali minulý mesiac nový album "Spirit", s politicky a sociálne nabitými skladbami ako "Where´s The Revolution", ktorá bola v prvom rade inšpirovaná konfliktom v Sýrii, v roku 2015.
"Keď Martin ... napísal pred rokom a pol niekoľko skladieb, mal pocit, že sa veci nevyvíjajú správnym smerom," povedal Fletcher pre Reuters.
"Nemyslíme si, že hudba môže veci zmeniť, to naozaj nie, ale môže prinútiť ľudí trochu premýšľať, poobzerať sa po svete a zistiť, čo sa v skutočnosti deje."

Kapela prerazila na britskej new wave scéne v 1980tych rokoch a je skôr známejšia vďaka svojej synthpopovej hudbe, než tomu, že sú "otvorene politickí" a rozhodli sa svojím posledným dielom "trochu prehovoriť", povedal Fletcher.
"Mám pocit, že sa po celej Európe a Británii veci významne posunili doprava, v Amerike jednoznačne. Ja osobne to vnímam s menšími obavami. Rozhodne nie sme komunisti, sme len orientovaní trochu doľava ... A myslím, že sa to odrazí aj v hudbe," dodal.

"Možno tým, že sme si dali menšiu pauzu, sme získali trochu náskok a tento album prišiel v správny čas. Som si však istý, že dnes sú tu už ľudia, ktorí píšu o to, čo sa v skutočnosti deje," povedal Gore.
Doma je Brexit stále najdiskutovanejšou témou. Depeche Mode pochádzajú z Basildonu, z mesta, ktoré v minuloročnom referende hlasovalo za odchod z Európskej únie.
"Je to príšerné ... krajina sa tak môže vydať úplne zlým smerom," povedal Fletcher.

Gore dodal, že deň po referende bol "v totálnej depresii": "Vážne som si nemyslel, že by sa to mohlo stať ... mne to rozhodne nepríde ako dobrý nápad ... ale dúfajme, že to pre Britániu nakoniec dopadne dobre."

Na otázku, či politicky orientové skladby budú odteraz agendou kapely, Gore odpovedal, že nechce byť "dierou v holubníku". "Predstava večného písania politických piesní je trochu deprimujúca," dodal. "Dúfajme, že to nik potrebovať nebude, dúfajme, že svet bude lepším miestom."

Názory Devotees (2)

somebody

 1    5. apríl 2017 o 09:00

Marx, Engels a Lenin maju na hlavach Bayerdynamics DT 770 PRO pred sebou album Spirit. Zo sluchadiel znie:

Corporations get the breaks
Keeping almost everything they make
Tell us just how long it’s going to take
For it to trickle down
When will it trickle down?

Vsetci traja sa na seba pozru, uznanlivo pokyvu hlavami a ukazu palec hore. A znova sa zahlbia do pocuvania smile

Monghi

 2    5. apríl 2017 o 09:24

@somebody: zivo som si to predstavil a dobre sa zasmial smile

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa