Happy birthday, Alan!!!

Alan Wilder, navždy legendárna postava Depeche Mode, dnes oslavuje svoje 59. narodeniny. Aj keď o ňom nemáme žiadne nové informácie, prajeme hlavne veľa zdravia a síl do života. Všetko najlepšie, Alan ...

Názory Devotees (30)

dvestotri

 1    1. jún 2018 o 11:11

Pan hudobnik!!! Mohol by na svoju 60-tku prekvapit s novym Recoil.

tomy

 2    1. jún 2018 o 11:20

Veru tak, ale skôr mám pocit, že čaká na dôchodok… Škoda, práve som v mojom rodičovskom byte prepojil staré dobré video s dvd prehrávačom a ten zvuk VHS cez dvd reproduktory je skvelý... Nuž Alan, aj po 25 rokoch to znie lepšie ako súčasné “depešácke zvuky vesmíru”...

Liba

 3    1. jún 2018 o 14:01

Alan, v DM mi chýbať nikdy neprestaneš a stále verím, že sa medzi nich vrátiš, lebo tam je Tvoje miesto, bez Teba prestal byť Depeche Mode ” depešmódom “. Všetko najlepšie, drž sa!

Liba

 4    1. jún 2018 o 14:09

Každý vzťah ( či manželstvo, priateľstvo, spolupráca…)funguje, ak je vo vzťahu komunikácia a kompromis. Tieto dva faktory očividne chýbali vo vzťahu tejto DM štvorky. Alan sa rozhodol 1.6.1995 z kapely odísť. Cítil sa nedocenený, čo je aj fakt, pretože pre kapelu robil naozaj veľa. Martin sa ním mohol cítiť aj ohrozený, lebo ako hudobník bol Alan veľmi dobrý. Zároveň Alan ukázal, kde má skupina nedostatky a zároveň poukázal na slabú prácu Fletchera ako klávesistu, čo samozrejme Andymu prekážalo a začal okolo seba kopať. Martin si však svojho chránenca nedal a otočil to proti Alanovi. Vtedy, pred 22 rokmi, mohol sa ho zastať Dave, pôsobil ako nekonfliktný, kamarátsky, no zároveň neutrálne ( v snahe si chrániť vlastnú prdel ), no v tom čase mal Dave, bohužiaľ, veľké problémy hlavne sám so sebou a drogami a na odchod Alana nereagoval nijako. Takže Alan odišiel. Veľa ortodoxných depešákov sa vyjadrilo a vyjadruje doteraz, že sa vlastne ani nič nestalo, čo je omyl. Stalo sa. Alan v DM chýba, je to, ako sa vyjadril Dave, trojnohý kôň, ktorý kríva. Presne tak. Príchodom Alana začala znieť hudba DM ostro, ráznejšie, rockovejšie, akoby dotiahnuto do posledných detailov, pedantne, taký Alan napokon aj bol. Do toho sa občas mihla skladba od Martina, čo bolo fajn a jeho balady, pomalé, romantické a melancholické piesne Alanovu ráznosť a ostrosť vhodne dopĺňali. Tak album pôsobil vyvážene, bol v rovnováhe, bolo tam aj to Wilderovské drásanie a aj to Goreho láskanie. Jeho odchodom jeho prínos zmizol a zostali len Goreho melanchólie, divné zvuky vesmíru, pôsobiace plasticky, umelo, plynúce len akoby po hladine, nejdúc viac do hĺbky. Hudba DM odchodom Alana stratila šmrnc,  iskru, tie povestné ” gule “. Dôkazom je aj ich posl. album Spirit, kt. nedokážem dopočúvať do konca, je to jedna veľká katastrofa, urobená na objednávku fanúšikov, lebo na neho čakali, čo je z albumu cítiť - celý zle. Jediná záchrana pre súčasných členov DM je návrat Alana. Mali by sa proste spamätať, zahodiť ” čo sme si, to sme si “, zabudnúť na svoju ješitnosť a akúsi smiešnu mužskú hrdosť a zavolať ho späť. Gore má tiež hodne masla na hlave, rovnako ako aj Fletch a Gahan, Alan tiež urobil chyby, vždy sú chyby na oboch stranách. Toto všetko by mali prehltnúť, sú to už vyzrelí páni v rokoch a nie nerozvážni mladíci spred 22 rokov, za ktorých vtedy jednali skôr emócie. Takže moja otázka na Alana : ” Keby sa ti ozvali Dave, Martin a Andy, že ťa chcú späť, že to všetko, čo bolo chcú zmazať a začať nanovo a lepšie, no s tebou, čo by si im odpovedal ? ” Ak by som mala odpovedať za Alana, moja odpoveď by bola ” áno, vrátim sa.” Nie pre nich samých, ani nie pre fanúšikov, ale pre samotný Depeche Mode. Sú to tej kapele, tej značke dlžní.

Liba

 5    1. jún 2018 o 14:15

@dvestotri [#1]:
mohol by sa na svoju 60-tku k DM vrátiť a oni traja by ho mali zavolať späť.

ViolateYou

 6    1. jún 2018 o 14:34

Alan vsetko najlepsie vzdy si bol, si a budes velky pan!!

Dano-101

 7    1. jún 2018 o 14:48

Alan prajem všetko najlepšie ... Ďakujem za to čo všetko si pre DM spravil. Všetci dufame že sa v buducnosti ocitnete na podiu spoločne a Depeche mode zostava bude opäť kompletna smile

piko56

 8    1. jún 2018 o 15:35

Všetko naj alan a je jasné,ze v DM chýbaš a bez teba to nie je ono…...To práve orechové......

Hammersmith Odeon

 9    1. jún 2018 o 16:41

@Liba [#4]: Alan sa bohužiaľ už do DM nevráti. V jednom rozhovore (určite nie ojedinelom) sa Alan vyjadril, že on im pre toto určite volať nebude a chalani sa mu ohľadom jeho návratu určite neozvú (asi vie prečo). Aj Dave, ktorý by možno ako jediný mohol k jeho návratu dopomôcť, sa vyjadril (tuším to bolo niekedy okolo Delta Machine obdobia), že je to už 20 rokov, čo je preč a nadôvažok im vyhovujú tí hudobníci, ktorých od tej doby majú v kapele (rozumej Gordeno a Eigner).
Mohli by však urobiť jednu kulehu - mohli by vydať jeden album v dvoch variantách: jeden, kde by skladby z Martinovho dema urobili DM a druhý, ktorý by z Martinovho surového dema poriešil Alan. Zaujímal by ma ten rozdiel. Samozrejme, celé je to len v polohe “snívajte s nami”, pretože DM by sa asi veľmi obávali, že práve to “Alanovo” by išlo na dračku. To by to tie ich oooobr egá neprežili…, napriek tomu, že tantiémy by aj tak dostával Martin (resp. Dave).

berco

 10    1. jún 2018 o 17:50

Alanko, všetko len to najlepšie Ti prajem.Ostalo po Tebe veľa krásnych zvukových aranžmán a samplov…no proste Enjoy this sound work. Ty si bol ten zvukový mág depeche mode.

Dusan

 11    1. jún 2018 o 21:28

Strašný ODVAR je ten depeš bez tohto pána…

DM-80

 12    2. jún 2018 o 08:26

Mnoho ľudí vychvaľuje Alana ako keby bol najlepší najdôležitejší člen kapely. Mali by sme si ale uvedomiť, že najťažšie pri tvorení skladby v štúdiu je urobiť prvý dôležitý krok, prvý úder, vymyslieť tú nosnú melódiu, chápete ma, a to podľa mňa takmer vždy robil Martin. Samozrejme, bez Alana by hity tiež neboli hitmi, live vystúpenia by neboli tak skvele aranžované, ale myslím si, že je ľahšie už skladbu zhudobnieť, keď už počujem ten základ. Ok nie som hudobník, nechcem zas do toho hlbšie rozprávať, iba môj pohľad. Jasne, ja viem, že albumy bez Alana okrem úžasného Ultra a pre mňa aj Spirit (môžete sa do mňa za to navážať) nie sú to pravé orechové. Alan a Martin sa fantasticky dopĺňali a áno mali zostať aj naďalej spolu, ale prosím nedehonestujme DM bez Alana. Áno, roky 85-93 boli najsilnejšie, ale pozrime sa na to tak, kapely majú svoje silné obdobia a potom príde úpadok, a kto vie, možno aj s Alanom by ten úpadok bol po roku 2000. Uzatvorme to jednoducho tak, všetci sú a boli dôležití. Projekt Depeche Mode by nebol bez Martina, Davida, Alana ale aj Fletcha, Vincea a samozrejme všetkých producentov a tímu, ktorí kapelu podporovali a podporujú. Neberte tento príspevok ako nejaké poníženie Alana, všetka česť tomuto hudobnému mágovi a prajem mu všetko najlepšie!

In Your Memory

 13    2. jún 2018 o 15:03

Dvojica Martin Gore a Alan Wilder bolo magicke spojenie. Obrovska skoda, ze ich zivot rozdelil. Tu netreba robit preteky, kto je lepsi. Proste kazdy profesional vo svojom fachu. Martin ako skladatel a Alan specialista na zvuky a hlavne perfekcionista. Vzdy mal svoju pracu rad a daval do nej vsetko. Rozhovory s nim ma vzdy fascinovali, radost pocuvat ako hovori o praci. Ale hlavne vedel, co treba so skladbami DM robit a ktorym smerom ich poslat. Bol vnutorny clen. Gordeno a arogantny Eigner su len hostia, preto len hraju a jednoducho nedokazu zo seba nic originalne v ramci tvorby DM vyplut. A Alan ako clovek, mily panko. Dvakrat som mal tu cest osobne sa stretnut. Neskutocny sympatak a salamista smile

Happy Birthday, Alan !!!

martintn

 14    2. jún 2018 o 18:48

Alanovi prajem vela zdravia a spokojnosti. Stretol som sa s nim v r.2012 v Prahe v Lucerna music bare na premietani jeho filmu.. Bola moznost sa s nim stretnut a odfotit sa. Podpisal mi 2 booklety MFTM a Violator a trosku sme pokecali. Velmi sympaticky a pohodovy clovek. Inzinier z Depeche Mode.

NODLISAB1973

 15    2. jún 2018 o 22:10

Happy birthday, Alan!!! Srdecne.

monocells

 16    3. jún 2018 o 02:53

Alan, si pán.

Tomasito

 17    4. jún 2018 o 14:35

Vsetko najlepsie Alan - aj pre mna si tou nepostradatelnou castou DM - hoci vzdy a stale davam sancu DM skladbam a albumom po tvojoim odchode - musim priznat, ze uz to nie je ono.

Nie su zleeee - su naozaj dobre - ale uz mi tam nieco chyba…niekde trosku prisladit, niekde trosku prisolit - vsetko je to take, takeeeee povrchne (korka je dobre upecena, ale to vnutro je nedopecene)

Nieco zostalo nedopovedaneeeee….preto by si sa mal vratit.

Hope dies last…

Marky

 18    4. jún 2018 o 19:08

Alan bol veľká súčasť DM ale ani jedna z jeho vlastnej tvorby sa mi nepáči. Bol som aj na jeho koncerte, keby nehral DM tak úplne o ničom. Ako člen dodal skladbám DM dosť ale DM idú svojou cestou a určite by ma potešilo keby sa vráti ale to sa určite nestane a netreba zabúdať že dm s alanom alebo bez by už nový violator alebo SOFAD nespravili. Bolo by to veľmi podobné tomu co vyprodukovali doteraz takže netreba plakať smile

tomy

 19    5. jún 2018 o 08:30

Svojím spôsobom máš pravdu Marky… Ja si myslím (čisto hypoteticky), že keby Alan ostal v DM, tak sa pri nahrávaní albumu ULTRA rozpadnú... Martin by počas procesu nahrávania nič nechcel meniť (spomeňme si na neskoršiu trilógiu s Benom H.), Alan by bol z tohto prístupu poriadne frustrovaný, Dave by mohol svoje sebadeštrukčné ťaženie dotiahnuť do konca (chvalabohu, že sa tak nestalo) a Andy by sa z toho všetkého mohol zosypať... Takže Alan, tým, že videl veci až za roh, tak urobil nadčasový krok, t.j. odišiel, aby si zachoval svoju tvár a hlavne, aby uchoval dobré meno DM… Tušil, že určité šrámy DM obdržia, ale ako-tak to ustanú... Čo sa aj naplnilo. Nehovoriac o tom, že si mohol domyslieť aj to, že ak raz DM vyrazia na turné, tak kostru setlistu budú tvoriť tak či tak staré klasiky, na ktorých zachoval svoju pečať a ktoré určovali charakter DM. Proste Alan bol taký malý prorok grin, aspoň čo sa DM týka…

radoo

 20    5. jún 2018 o 13:46

ma vobec nejake tamtiemy zo skladieb,kedy bol este sucastou dm?

martintn

 21    5. jún 2018 o 15:36

Urcite ma tantiemy z toho obdobia..

bob3

 22    6. jún 2018 o 12:46

Ma ale ne moc,  neni autor hranych pisni, ani producent, jen se podilel na praci ve studiu..

imiafan

 23    6. jún 2018 o 15:32

bob3 [#23]:
Ma ale ne moc,  neni autor hranych pisni, ani producent, jen se podilel na praci ve studiu..

Na vsetkych albumoch je uvedena cela skupina ako producer na MFTM (Producer – David Bascombe, Depeche Mode), BC (Producer – Daniel Miller, Depeche Mode, Gareth Jones), SGR (Producer – Daniel Miller, Depeche Mode, Gareth Jones), CTA (Producer – Daniel Miller, Depeche Mode), 101 (Producer – Depeche Mode), Violator (Producer – Depeche Mode, Flood), Songs Of Faith And Devotion Live (Producer, Mixed By – Alan Wilder and Steve Lyon), SOFAD (Producer – Depeche Mode, Flood). Takze Alan ma ciastkove tamtiemy za funkciu producer aj performer pre vyssie uvedene albumy.

Hammersmith Odeon

 24    6. jún 2018 o 16:15

Osobne si myslim, ze producent tantiemy nedostava - dostavaju ich len autori hudby a textu (mozno interpret dostane nieco malo, ale ani tym som si nie isty).  Producent za svoju pracu dostane zaplatenu vopred dohodnutu sumu, a tym je to vybavene. Co sa tyka tantiemov v ramci kapely, je to na dohode medzi jej clenmi, ako si budu vyplacat tantiemy z predaja albumov, z hrania v mediach a pod. Preto je velmi dolezite hned na zaciatku kariery stanovit presne pravidla, inak to vedie k rozpadu (nie jedna kapela uz na takomto niecom “zahucala”-na zaciatku, ked tych penazi bolo malo sa delili rovnym dielom, ale ked uz sa ratalo vo vacsich sumach, zrazu sa zacalo viac hladiet na to, kto je autor textu a hudby…). Myslim si, ze prave toto staji za tym, ze Dave chcel zrazu prispievat na DM albumy - unikali mu peniazky - skusil to solovo, ale tie predaje boli niekde uplne inde, ako pri DM, tak si postavil hlavu. Podobny problem riesia aj v Elane - tam sa permanente “hasteria”, koho skladba a kolko ks na album pojde (ci Razova, ci Balazova alebo Patejdlova). Ina vec je potom koncertovanie - tam v podstate zarobi uz kazdy, kto je na podiu grin. Takze pokial to Alan nemal nejak osetrene v ramci kapely, bohuzial nic nedostava - that´s business, nothing personal…

imiafan

 25    6. jún 2018 o 16:46

Hammersmith Odeon: Toto vsetko su iba tvoje domnienky. Producent nemusi dostavat len vopred dohodnutu sumu - zalezi na zmluve. Ver tomu ze to ma Alan pravne osetrene ze aky podiel ma na produkcii skladieb. Na jeho Recoil stranke na tuto temu odpovedal pred mnohymi rokmi v sekcii Q/A . Kazda skladba (aj verzia ci remix) ktora sa zaregistruje napr na Soze alebo v inych podobnych organizaciach, tak sa tam uvedu vsetci, ktori sa podielali na vytvoreni tej skladby s presnymi percentualnimy podielmi pre kazdeho. Podla toho potom SOZA a ine organizacie vo svete rozdeluju svojim clenom tamtiemy za hranie skladieb v radiach, na koncertoch, atd.  Jasne ze autor dostava najviac, ale je tam plno inych ludi. Viem to z vlastnej skusenosti.

Hammersmith Odeon

 26    6. jún 2018 o 23:52

@imiafan [#26]: Zistim presne a dam vediet.

imiafan

 27    7. jún 2018 o 10:32

Hammersmith Odeon [#27]:
@imiafan [#26]: Zistim presne a dam vediet.

Neunuvaj sa. Ja to viem. smile

bob3

 28    7. jún 2018 o 21:36

Tento kredit spíše vypovídá o tom, že se podíleli na práci ve studiu společně s producentem, ono to zase tak běžné nebylo..

U nás i ve světě jsou dva úřady, jeden spravuje autorska práva, druhý výkonné umělce, tam se právě přihlašují kredity za práci ve studiu, od hudebníků a producentů po zvukaře a techniky..nebo taky když je někdo jenom interpret..

imiafan

 29    8. jún 2018 o 15:17

Ten kredit znamena presne to, ze DM spoluprodukuju svoje albumy s vybranym producentom. Ten ich tam manazuje, ale oni to maju pod kontrolou. To ze ako presne zaregistrovali jednotlive tracky je uz ich interna zalezitost, ale ked uviedli ako producenta aj samotnu skupinu co nie je velmi bezne tak to znamena ze maju podiel aj na produkcii. Ano u nas su dva urady ale vo svete (zalezi od statu) ich moze byt aj viac alebo menej. Niektore sa mozu specializovat len na mechanicke prava (poplatky za vydavanie fyzickych nosicov) pripadne dalsie len na registraciu skladieb, zbieranie a rozdelovanie tamtiem na zaklade informacii z medzinarodnych databaz hranosti jednotlivych trackov. Ja som napriklad ako producent clenom SOCAN v Kanade a obcas spolupracujem cez nase vydavatelstvo aj so SOZA a Slovgramom na Slovensku.

bob3 [#29]:
Tento kredit spíše vypovídá o tom, že se podíleli na práci ve studiu společně s producentem, ono to zase tak běžné nebylo..

U nás i ve světě jsou dva úřady, jeden spravuje autorska práva, druhý výkonné umělce, tam se právě přihlašují kredity za práci ve studiu, od hudebníků a producentů po zvukaře a techniky..nebo taky když je někdo jenom interpret..

radoo

 30    8. jún 2018 o 17:44

hm,tak to alan moze dostavat nejaku almuznu,ale mozu to byt aj desattisice.ale to potom zrejme nerobil aukciu,nakolko sam priznal,ze mu dochadzaju peniaze.

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa