Debutový singel DM oslavuje 40 rokov od svojho vydania

20. februára 1981 naštartovali chalani z Depeche Mode oficiálne svoj dobre namazaný stroj, kedy na hudobný trh podhodili svoj debutový singel - "Dreaming Of Me". Singlu sa síce nedarilo, no začiatok to bol viac než sľubný.

Samotnú skladbu nahrali Vince, Martin, Andy a Dave v decembri 1980 v Blackwing Studios. O produkciu sa samozrejme postaral Daniel Miller z Mute Records, ktorý si na pomoc privolal dvojich štúdiových inžinierov: Erica Radcliffa a Johna Fryera. Okrem titulnej skladby nahrali Depeche Mode aj pieseň "Ice Machine", ktorú umiestnili na b-stranu singla.

"Dreaming Of Me" sa dočkala vydania v dvoch verziách, z ktorých jedna v závere stišuje ("fade-out"), tá druhá má rázny sek ("cold end"). "Cold end" verzia sa objavila ako na 7" edícií singla, tak aj na európskej edícii CD verzie albumu "Speak And Spell", vydanej v roku 1988. Americká edícia albumu (rovnako aj všetky singlové kompilácie) obsahuje "fade-out" verziu. "Cold end" verziu obsahuje aj reedícia albumu "Speak And Spell", z roku 2006, a táto bola vydaná vo všetkých regiónioch.

V rovnakých verziách bola vydaná aj skladba "Ice Machine". CD edície albumu "Speak And Spell", ako z roku 1988, tak aj 2006, obsahujú v bonusovej časti "cold end" verziu. Live verziu tejto skladby nájdete na 12" verzii singla "Blasphemour Rumours".

Skladba "Dreaming Of Me" sa na debutový album "Speak And Spell" nakoniec nedostala. Kapela sa ta rozhodla po tom, čo v britských singlových rebríčkoch dosiahla najvyššiu pozíciu 57. Neskôr sa však dostala na bonusovú časť CD edícií. Pokiaľ však niekto vlastnú americkú edíciu vinylu albumu, ten vie, že "Dreaming Of Me" na ňom má svoje miesto, nakoľko nahradila skladbu "I Sometimes Wish I Was Dead".

Na záver si ešte pripomeňme dostupné formáty a tracklisty singla "Dreaming Of Me"

7": Mute / 7Mute13 (UK)
"Dreaming of Me" (cold end version) – 4:03
"Ice Machine" (cold end version) – 4:06

CD: Mute / CDMute13 (UK) - 1991
"Dreaming of Me" (fade out version) – 3:46
"Ice Machine" (fade out version) – 3:54

CD: Sire 40289-2 (US) - 1991
"Dreaming of Me" (fade out version) – 3:46
"Ice Machine" (fade out version) – 3:54

Názory Devotees (4)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa