koncert Depeche Mode v Bratislave

David o novom albume pre Canal+

David Gahan poskytol krátky videorozhovor pre reláciu Shortlist francúzskej tv stanice Canal+, v ktorom opäť o kúsok poodhalil oponu zahaľujúcu chystanú premiéru nového štúdiového albumu Depeche Mode.

pozn. preklad z odposluchu

Zdravím, som Dave Gahan z Depeche Mode a sledujete Shortlist.

S nahrávaním tohto albumu sme začali začiatkom tohto roku, no s písaním skladieb o rok skôr. Tak ako Martin, aj ja som písal. Neskôr sme sa zišli a začali budovať tím... producent, inžinieri... tentoraz sme sa rozhodli opäť siahnuť po Benovi Hillierovi, ktorý produkoval aj naše posledné dva albumy, no pracovali sme s inými hudobníkmi. Napr. s Christofferom Bergom, ktorý je známy z The Knife a Fever Ray. Staral sa o elektroniku, modulárne syntezátory, zároveň bol hráčom na klávesy... jednoducho urobil toho veľmi veľa a my sme sa snažili do toho zapojiť čo najviac. Myslím, že sme pomohli definovať zvuk albumu.

Tentoraz sme sa snažili menej zameriavať na produkciu, chceli sme byť priamejší, zameriavať sa viac na riff, na vokálnu melódiu, ktorá je dôležitá... to sú tie veci, čo idú od srdca.

Snažili sme sa vyplniť každú medzeru, čím sme sa vzdali množstva priestoru. Keď tie skladby počúvate,spúšťate vlastnú predstavivosť a tie skladby môžu dýchať a vlastne sa do nich viac ponoríte.

Album je veľmi ovplyvnený bluesom, myslím že samotný tím preniesol aj z predošlého albumu blues do jednotlivých skladieb a samotného zvuku, no napriek tomu je album veľmi elektronický... zvuk albumu možno označiť ako elektronické blues, ak sa vám to tak pozdáva.

Ja som napísal šesť skladieb, z nich tri alebo štyri by sa mohli dostať na album. S Martinom a producentom sme si nakoniec sadli, dali dohromady asi 20 skladieb, nahrali sme ich a teraz sa musíme rozhodnúť, ktoré zapasujú na album. Najskôr však musíme počkať, kým sa všetky skladby zmixujú. Čaká ich mixáž v Londýne, o ktorú sa postará Flood. Ten pre nás v minulosti produkoval mixáž albumov "Violator" a "Songs Of Faith And Devotion".

Samotný album sa bude skladať pravdepodobne z 12-tich skladieb. No a dúfam, že ostatné skladby, ktoré sa na album nedostanú, skončia na inej verzii albumu. Zo všetkých nahratých skladieb máme totiž veľmi dobrý pocit.

Keď nakoniec dôjde k tomu, že máme skladby prezentovať na pódiu, publiku, tak tieto začnú žiť iným životom, zmenia sa. Na pódiu sa prezentujeme aj si inými ľuďmi, Christian hrá na bicie, Peter na klávesoch... kapela jednoducho opäť expanduje, hudba sa opäť mení... živé hranie je veľmi odlišné od hrania v štúdiu.

Na vystúpenie sa veľmi teším, viete, hrať vo Francúzsku je absolútne skvelé. Na veľkom pódiu, na veľkom štadióne... tam je všetko ohromné a vy musíte ohromiť takisto.

Vydanie albumu je plánované na jar budúceho roka. Presný termín ešte nevieme. Pokiaľ ide o názov albumu, už máme celkom dobrý nápad, ale musia sa na ňom zhodnúť všetci. Uvidíme v nasledujúcich týždňoch.

Názory Devotees (6)

Night

 1    27. október 2012 o 10:49

Vďaka Monghi smile

tomy

 2    27. október 2012 o 20:30

electro-blues chceli nahrať Mart+Alan po Violator, teda v časoch Devotional, ale Dave povedal, že to chce zmenu a vďaka tomu tu máme album, ktorý je v radoch DM výnimočný - SOFAD, takže sa máme na čo tešiť smile Nastal ten správny čas, teraz príde to pravé orechové a to cítia (podľa mňa) viacerí z nás smile DM nadviažu na albumy Black Celebration, spomenutý SOFAD a vydaním očakávaného albumu uzavrú akúsi mystery trilógiu, z ktorej budeme poriadne “mimo” smile Trilógiu akú majú napr. ich kámoši zo The Cure.

smidak101

 3    27. október 2012 o 22:23

Jo tomy, tohle bude mazec.A proto děkuji Bohu, že jsem se toho dožil.Depeche Mode jsou zpět.

edko

 4    28. október 2012 o 22:39

mam velmi rad elektroniku…

bel canto

 5    30. október 2012 o 16:39

Jaky mazec chlapi. Ako mozete pisat o BC a SOFAD ? Podmienkou byt niekde pri tych aolbumoch je piplava produckna robota. Kedze to nerobili tak sa to k tym perlam ani nepriblizi. Neverim, ze pride tvrdy, precizny, vysperkovany album. Bude to zvukovo usporna, gitarova, surova, rychla, “emocna” vypoved.

Monghi

 6    31. október 2012 o 09:41

lenze tentoraz to nebude album ala “stolovy futbal”,kedze sa ukazuje, ze ten mladas Berg pritiahol Goraca do skutocnej prace a modularne syntaky dostali aj zabrat smile som optimista…

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa