Tlačová konferencia v Berlíne

Anton Corbijn o “Live In Berlin”

Anton Corbijn poskytol rozhovor nemeckému hudobnému magazínu Sonic Seducer, v ktorom sa debata sústredila na nové live DVD Depeche Mode. Časť rozhovoru bola publikovaná online a tú vám ponúkame v preklade.

Na zázname koncertu nájdeme skutočne málo záberov do publika, prečo?
Pre mňa bolo veľmi dôležité zachytiť koncert z pohľadu publika, presne tak, ako vidí pódium. Tí ľudia sa prišli pozrieť na kapelu a presne toto som chcel zachytiť. Na zázname vidíte publiku iba v momentoch, kedy kapela spolupracuje s fanúšikmi, napr. počas "Behind The Wheel" alebo "Never Let Me Down Again".

A čo presne robíš počas koncertu ty? Filmuješ alebo len usmerňuješ tím?
Snažím sa o oboje. Som režisér, takže aj riadim kamery. Táto otázka má zrejme veľa spoločného aj so skutočnosťou, kedy si ľudia myslia, že koncert mal byť jednoznačne vydaný na BluRay. Ja ale rád sledujem koncerty staromódnym spôsobom. Nie som nadšenec moderných postupov, kedy kamera poletuje úplne po celom priestore. Páči sa mi spôsob, kedy kamera sníma všetko z jedného konkrétneho bodu. Tak, ako keď niekto stojí na konkrétnom mieste v publiku. Takže, veľa z tých moderných postupov a technológii nevyužívam. Má to zrejme čo do činenia s faktom, že som vyrastal v 1970-tych rokoch a veľmi sa mi páčia koncertné záznamy z tej doby. Mám rád, keď sa moje záznamy javia trochu neostré, presne tak, ako keď moje fotografie pôsobia trochu zrnito. Ja som s tým spokojný.

DVD "Live In Berlin" je vlastne zostrihom dvoch nocí v O2 Aréne. Aké je ich percentuálne zastúpenie na zázname?
Je jasné, že ide o mix. Aj napriek tomu, že kapela mala na sebe oblečené tie isté veci. Je mi jasné, že je tam zopár drobností, podľa ktorých tí najoddanejší fanúšikovia poznajú, čo je z ktorého koncertu. Takú "Goodbye" hrala kapela len na druhom vystúpení. Dožadoval som sa tejto skladby, pretože po prvej časti turné ju jednoducho z playlistu vyradili. No ja tú skladbu milujem! Depeche Mode majú vo svojich koncertoch absolútne jasno: ponúknu klasické skladby a potom prídavky. Žiaden ďalší bonus. Tak som požiadal Davida, čo by nemohli ešte zahrať "Goodbye". Bol by to ako bonus pre dav, tak aj skvelé finále! Dokonca som pre tú skladbu pripravil špeciálnu projekciu, ktorá bežala na pozadí. Bola by to veľká škoda, keby sa to nepoužilo pre vydanie na DVD. Ale, väčšina použitého materiálu je práve z druhého koncertu. Ten koncert bol základ a k nemu som pridal niekoľko vecí z prvej noci.

Názory Devotees (11)

radoo

 1    24. november 2014 o 16:09

tono,tono,koncert si snimal hd kamerami,priznaj ze chces kasirovat 2 krat,nakolko podla mna to v roku 2015 vyde aj 1080p.

Roman

 2    24. november 2014 o 23:55

Citujem Tona ’ Na zázname vidíte publiku iba v momentoch, kedy kapela spolupracuje s fanúšikmi, napr. počas “Behind The Wheel” alebo “Never Let Me Down Again”. Behing The Wheel ako bonus na pripravovanom BluRay hehe.

Petrik12

 3    25. november 2014 o 10:35

Roman A zdalo sa mi,že čo to drista,ved behind the wheel na dvd ani neni.Ten anton je dosť mimo s tej modernej technologie…..

Paloq2

 4    25. november 2014 o 20:56

Co sa tyka toho DVD A Bluray: Anton tak strašne propaguje to že chcel aby záznam nepôsobil príliž uhladene a preto to vyšlo iba na DVD a nie bluray.Zaujímavé pritom je to,ako neuveritelne veľa by tomuto záznamu pomohlo práve to ak by to vyšlo pekne ostré na bluray.Očividne je to tak ,že tomuto záznamu ublížilo vydanie iba na DVD,čiže úplne opačný efekt ako si Anton myslel.

Roman

 5    26. november 2014 o 00:12

Piko, Prave. BTW na DVD nie je ale hrali ju prvu noc. Ako Tono spomina v clanku, natocil oba vecery. Takze ta skladba natocena asi je. A na co si ju setria?

Monghi

 6    26. november 2014 o 06:31

vcera som si pustil Live In Milan… tak to vazne supa!! Ma to svih, tempo, je to uderne… Barcu som radsej ani nevytiahol a neskor sme s kamosom pri flaske vina zhliadli komplet Berlin… no, zhodli sme sa, ze keby to Tono zostrihal na hodinovy zaznam, malo by to nieco do seba… ale asi uplne vizualne naj z celeho zaznamu je prekvapivo “The Child Inside”... to ma skutocnu atmosferu!

Petrik12

 7    26. november 2014 o 07:48

Roman.Tak si ju šetria na blu-ray…..

Gabriel

 8    27. november 2014 o 16:19

Na Home forum poslali tuto fotografiu, ako Anton nataca berlinsky koncert. Kameru identifikovali ako model Canon C500 digital S35mm pre 2K a tiez 4K.

Michaela 146

 9    27. november 2014 o 17:08

Moderní technika udělala za poslední dobu neuvěřitelný pokrok, jde to hodně rychle dopředu, kamera Canon…opět nový model smile

Lojzo

 10    27. november 2014 o 19:28

To Monghi: po flasi vina ma atmosferu aj JCGE :D
Anton natocil na najmodernejsi model aby to potom mohol “zbustrovat” na DVD a este aby to aj zrnilo. Podla mna zaznam v 4K nikdy nevyjde ostane u niekoho v supliku tak ako je v tom istom supliku hocijaky zaznam z WVT wink

Gabriel

 11    29. november 2014 o 07:14

V noci som si pozrel Alive in Berlin v HD rozliseni z iTunes na mojej velkej TV. Uplny rozdiel. Vedeli ste, ze Martin ma v rozhovoroch na tvari opat svoj perletovy poprasok? Samozrejme, ze nie, pretoze na DVD rozliseni sa tento detail rozmazal. Mimo ineho, puristi nejasajte, na ciernych plochach vidno digitalnu kompresiu, nakolko na iTunes je subor urobeny z HD zdroja, ale predsa len komprimovany do velkosti cca. 6GB a formatu m4v. Iba pre porovnanie, 6-7 GB ma bezstratovy DVD rip tohoto koncertu do MPEG2.

Thanks God for iTunes quality rules

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa