Tlačová konferencia v Düsseldorfe - prepis

Vďaka stránkam Empty World 3 máme k dispozícií kompletný prepis štvrtkovej tlačovej konferencie Depeche Mode v Düsseldorfe. A že všetko brali, hlavne Andy s Davidom, s nadhľadom a správnou dávkou humoru, o tom sa teraz môžete presvedčiť aj vy.

Marek: Takže môžeme začať. Sme pripravení na vaše otázky, takže nech sa páči, ak máte otázku, dvihnite ruku... tam už jednu vidím. Výborne...

Dave: Tu máme prvého odvážlivca.

Press: Na úvod, vďaka chlapci, že prídete aj do krajín Východnej Európy, pretože mnoho veľkých umelcov dodnes túto oblasť ignoruje... mám pocit... ste skvelí, že ste sa na to dali. A moja otázka, možno sa sem veľmi nehodí, ale, bol nejaký moment, počas minulého roka, kedy ste mali pocit, že už asi žiaden album Depeche Mode nebude?

Dave: Nie... (smiech)

Press: Ďakujem.

Fletch: Viete, čo je dôležité si uvedomiť... Každý z náš sa venoval svojim vlastným sólovým projektom a niekedy je táto skutočnosť pre fanúšikov veľmi mätúca. Bude ďalší album? Nebude? Ale myslím, že myšlienka ďalšieho albumu Depeche Mode žila v hlave každého z nás.

Press: Takže, aký ponesie album názov a kedy bude vydaný?

Martin: Sme otvorení každému návrhu... (smiech)

Dave: Album bude vydaný v polovici októbra. Ale do tejto chvíle stále nemáme definitívny názov.

Fletch: V tejto chvíli je to náš najväčší problém. Takže, ak má niekto z vás nejaký nápad...

(niekto z davu navrhol "Exciter 2")

Dave: Ako?

(z davu opäť zaznelo "Exciter 2")

Dave: To je... hmmm...

Fletch: Mysleli ste ako číslo 2 alebo "too"?

Marek: 60-tka mi klope na dvere, takže by to bola vhodná príležitosť..

Fletch: "Marek má 60!" Nový album Depeche Mode. Ale aj tak sme zúfalí, totále... aj keď už máme návrh, "Marek 60".

Press: Mal som možnosť vidieť Martina a Davida na ich turné a čím ďalej, tým viac sa tešili zo živého hrania, bez použitia playbacku a vecí podobných. Otázka teda znie: Budú mať takéto tendencie aj samotní Depeche Mode a zaobídu sa bez samplov, playbacku, alebo využijete rovnaké technické zázemie, tých istých hudobníkov, ktorým dôverujete...?

Dave: No, ešte stále to zvažujeme.. Christian s nami bude hrať určite, ale v tejto chvíli sa na tom stále pracuje... no.. ako budeme prezentovať nové skladby a takisto tie staršie... myslím, že to bude zasa trochu odlišnejšie, no určite to bude niečo v štýle posledného turné, ale chceme to čímsi oživiť, niečo čo bude nové aj pre nás, čo bude určitou výzvou - či už vizuálne alebo hudobne.

(Predstavil sa novinár z Bild Zeiting a v dave zavládol smiech)

Marek (ku skupine): Môžem vám to vyhláskovať? Je to "Bild"...

Martin: Akú klebetu od nás chcete?

Press: Povedzte nám niečo o koncertoch.

Fletch: Len to? Všetci budeme nahí. Teda v štýle hawajčanov.

Dave: Každý z nás absolvoval plastickú operáciu.. podrobili sme sa chirurgickej rekonštrukcií.

Fletch: V tejto chvíli nám koncerty po dizajnérskej stránke pripravuje Anton Corbijn... ako vždy... zatiaľ je to v plienkach. Teraz sa koncentrujeme na album... jeho dokončenie. O tom, ako bude vyzerať turné ešte len začíname premýšľať. Rád by som vám povedal viac, ale bohužiaľ.

Press: Takže Anton pripravuje komplet návrh pódia aj osvetlenia?

Dave: Veľa nás fotografoval.. Urobil niekoľko fotografií v Kalifornií a v New Yorku, kde práve pracujeme.. áno, pracujeme na realizácií našich predstáv, ako by sme sa chceli prezentovať, ako som už povedal, na celkovej prezentácií skladieb. A ako správne Fletch poznamenal, je to ešte len v plienkach, takže vám teraz nič konkrétne povedať nevieme.

Martin: Takisto pripravuje návrh obalov a podobných záležitostí... všetko to, čo má zvyčajne na starosti.

Press: Ako jedni z predstaviteľov ikon 1980-tych rokov, ako vnímate trend zakomponovávania prvkov 1980-tych rokov do súčasnej tanečnej hudby?

Dave: Kde ste? Ááá.. tam.. zdravím!

Martin: Tak je to vždy... Túto otázku dostaneme zakaždým, keď prídeme s novým albumom alebo ideme na turné. Vždy všade nájdete typické prvky 1980-tych rokov... no áno, možno sú teraz viditeľnejšie ako inokedy, ale vždy sú tu a vždy sú zviditeľňované.

Press: (zaznie kompliment týkajúci sa skvelého vzhľadu skupiny a následný aplauz fanúšikov) Takže čo teraz porábate... dokončujete album, je tak?

Skupina: Nie...

Press: No, dobre... takže nám neprezradíte nič ani o zvuku nového albumu?

Fletch: Ale áno, album nie... hmmm... nie až tak digitálny, ako napr. "Exciter"... použili sme mnoho analógových syntezátorov a opäť sme ich zmixovali s gitarami... celé je to také prirodzenejšie.. možno "teplejšie". Myslím že Ben Hiller nám priniesol nový zvuk... a keď si to vypočujete, uznáte, že je to úžasné. Myslíme si, že je to úplne iný zvuk Depeche Mode. Dúfam, že sa to všetkým bude páčiť.

Press: Kde ste album nahrávali?

Fletch: V Santa Barbare, v New Yorku a dokončený bol v Londýne... ale nie, v Londýne sa bude dokončovať, prepáčte.

Press: Chcel by som vedieť... je hranie v Dusseldorfe pre váš niečím výnimočné? Videl som vás tu pre 22 rokmi.

Fletch: Psst... mysleli ste pred dvoma rokmi!

Dave: Ale myslím, že vás si pamätám... (smiech)

Press: Je pre vás hranie v Dusseldorfe a v tejto novej aréne niečím výnimočné?

Martin: (Nie príliš nadšene) No, je to naše obľúbené miesto... (smiech)

Press: Mám dve otázky. Tá prvá je viac menej pre Mareka Lieberberga. Aká bude cena vstupeniek?

Fletch: Mimochodom, nemáte všetci pocit, že Marek vyzerá skvele? Asi ho za niekoho nahradíme alebo prijmeme do skupiny. Myslím, že vyzerá rovnako skvele ako naša skupina, ako nie viac. V koženom saku vyzerá skoro ako Alan Wilder.

Marek: Je od jedného obchodníka s konfekciou... špeciálnou. Myslím, že cena vstupeniek sa bude pohybovať v rozpätí 45 - 47 Euro. Takže nebudú až tak drahé, ale vstupenky na U2.

Fletch: Skupina chcela, aby boli lacnejšie... omnoho lacnejšie. Ale títo dvaja (ukáže na Kesslera a Lieberberga) povedali, "nie, musia byť za takú cenu".

Dave: Mimochodom, Alan Wilder práve predal svoje kožené sako cez eBay.

Marek: A skupina nebude hrať na Live 8.

Press: Koľko skladieb pre nový album napísal pán Gahan?

Fletch: Všetky (smiech).

Fletch: Nie, mám pocit, že tri, či štyri?

Dave: Áno, tri.

Fletch: A sú naozaj výborné.

Dave: Ďakujem.

Fletch: Za to, že som to povedal mi potom môžeš kúpiť panáka.

Press: Máte nejaké konkrétne plány ohľadne vydania DVD a aký je váš názor na DVD formát všeobecne?

Martin: Nemáme žiadne konkrétne plány, ale pravdepodobne nejaké DVD vydáme. Na turné budeme veľa filmovať, takže vydanie niečoho bude potom nevyhnutné.

Press: (niečo v zmysle:) Už ste premýšľali nad setlistom turné, a hodláte byť viacej flexibilní a viac meniť setlist ako na poslednom turné?

Dave: No... zasa skutočne jedna vec, ktorú sme ešte vôbec nepreberali. Zoznam zvyčajne začneme zostavovať až vtedy, keď na to budeme mať všetci chuť. A potom si k tomu všetci sadneme a vyberieme... najčastejšie tie isté skladby.. čiže naše najobľúbenejšie a tiež skladby, ktoré by sme radi zahrali. Nuž, ale viete... myslím si, že niekedy sa nedajú tie najdôležitejšie skladby zo zoznamu vynechať, ale opakujem, ešte sme nič nenacvičovali, a ani nemáme zatiaľ nič vybraté. Ešte sme sa do tejto pozície nedostali. Ale je ťažké preniesť do živého hrania presne to, čo sa vám páči a zachovať tomu tú istú silu. A keď už, zasa nechcete veci veľmi meniť... idete okolo celého sveta, do rozličných krajín, pred rôzne publikum a chcete sa predviesť najlepšie ako len viete. Takže sa do toho všetkého uzamknete, pretože je to trochu ťažké, viac ako si dokážete predstaviť - myslím, urobiť zmenu.

Martin: Motto našej skupiny znie: Bojíme sa zmien. (smiech)

Press: Potrebujete, predtým ako vyjdete na turné, počúvať všetky tie skladby a učiť sa ich texty?

Martin: Samozrejme! Nemám o nich ani poňatia...

Dave: Myslíte, ako že sa ich znova učiť? Jasné!

Press: Bol som veľmi prekvapený, keď som na Singles Tour počul "Just Can´t Get Enough" - možno nás takto prekvapíte aj na tomto turné.

Dave: Možno... (smiech)

Press: Vďaka. A Dave, ešte jedna otázočka, ako trénuješ svoj hlas?

Dave: Ja, no viete, mám na to zaužívané postupy...

Fletch: A že je to aj počuť, čo?

Dave: No hej, dávam tomu zabrať. Pre mňa je to ako príprava na spev. Je to ako niečo, čo robím každý deň, je to ako keď chodíte pravidelne do posilovne.

Press: (ťažko zrozumiteľná otázka, niečo v zmysle, prečo si skupina vybrala, zrejme na plagáty, starú grafiku)

Dave: A vám sa nepáči? (smiech)

Dave: Chceli sme niečo iné, pretože to nebol klasický štúdiový album a vždy to bolo niečo, čo sme naozaj... nečakali sme, že to bude mať taký úspech, ako malo. Ale s touto grafikou sme chceli priniesť niečo, čo by bolo odlišné od všetkého, čo sme dovtedy urobili, no bohužiaľ vám sa to nepáči, zasa nemôžeme vyhovieť každému.

Marek: Ale on nepovedal, že sa mu to nepáči.

Dave: Povedal! Povedal!

Fletch: Umelec má vždy pravdu.

Press: Vieme Dave, že ste napísal pre nový album štyri nové skladby, budete ich všetky interpretovať sám, alebo aspoň jednu z nich bude spievať Martin?

Dave: Nie, všetci opustia pódium, budem na ňom stáť sám s malým trianglom a očakávam, že všetci budete ticho. (smiech)

Fletch: On si nerobí srandu.

Dave: Samozrejme, že nie, ak budeme niektorú z tých skladieb hrať na pódiu, tak ako skupina, viete, nahrali sme ich ako skupina a teraz majú tie skladby úplne inú príchuť, ako som očakával. A keď už začíname pracovať v štúdiu, veľmi záleží s kým pracujeme, kto je producent a tak tie skladby začnú žiť vlastným životom a my sa na tom podieľame.

Press: Akými témami sa tie skladby zaoberajú?

Dave: Bolesťou, samou bolesťou! (smiech)

Press: A prečo? Prečo práve bolesťou?

Dave: Pretože bolí.

Fletch: Život je len o bolesti.

Dave: Samozrejme aj o utrpení. Bez toho by to nešlo.

Press: Tak by ste album mohli nazvať "Bolesť v zadku".

Dave: No.. ak myslíte... potom... (smiech)

Press: Ben Hillier, keď produkoval Blur, tak pracoval veľmi húževnato, začal o desiatej a skončil o šiestej.

Martin: Presne to povedal! Klamal!

Press: Zaobchádzal tak isto s vami?

Fletch: S tým začal. Ale klamal...

Dave: No viete, chceli sme sa držať nejakého plánu... začínali sme skôr... akože začali sme o jedenástej a skončili trocha skôr, ale však to poznáte... dokotúľali sme sa o jedenástej, všetci sme sa usadili, chvíľu popíjali kávu, odpovedali na e-maily.

Press: (niečo nezmyselné "Just Can´t Get Enough")

Fletch: Myslím si, že "Just Can´t Get Enough" je vydarená popová skladba a je dobré, že sa často hráva dodnes, tak ako keď vyšla. Ale tajomstvo toho...

Dave: Podľa mňa, to čo ľudia o tej skladbe nevedia je, že je o... bolesti! (smiech)

Dave: Je to o tom, akože stále nie je dosť... bolesti. Je v nej skrytý temný odkaz.

Fletch: A samozrejme utrpenie...

Martin: A bola to jedna z prvých rapových skladieb.

Press: Zo zjavných dôvodov vám už na tomto turné nemôže Fad Gadget robiť predskokana. Fad bol úzko spojený s históriou vašej skupiny. Kde teraz budete hľadať niekoho, ako bol Fad?

Fletch: No, to je jednoduché... smutné je, že Fad už medzi nami nie je - Frank medzi nami nie je. Ale máme perfektnú náhradu - The Normal - s Danielom Millerom. Ešte nepovedal "áno", ale som si istý, že keď ten nápad podporí dostatok fanúšikov, možno ho presvedčíme.

Dave: Zíde sa mu nový plášť. (Martin sa z chuti zasmeje)

Marek: Chlapci, myslím, že by ste mali dať šancu aj fanúšikom na nejaké otázky, nie?

Dave: Samozrejme.

Fletch: Len žiadne fámy, prosím.

Marek: Ak máte otázku, prosím dvihnite ruku. Takisto ak máte odpoveď.

Fan: Koľko skladieb bude Martin spievať na novom albume?

Fletch: Dve.

Dave: Takisto mám duet.

Fan: Bolo by možné, keby ste vstali z kresiel a pristúpili trochu bližšie?

(obrovský aplauz a smiech)

Skupina podíde ku kraju pódia.

Dave: Dobrá otázka!

Fletch: Preto sú naši fanúšikovia takí inteligentní. Kladú len správne otázky.

Fan: Nemám žiadnu otázku, len vám chcem poďakovať za vašu hudbu. Na vašej hudbe som vyrástol, s vašou hudbou aj zostarnem.

Dave: Vďaka.

Fan: Ešte občas fajčíš?

Dave: Nie. Vieš, vždy pred začiatkom turné skúšam prestať.... ale...

Fan: A stále na sebe pracuješ, beháš a tak?

Dave: Jasné.

Fan: To je dobre (smiech).

Fan: Volám sa Torsten. Mám názov pre váš album, "Pain". (smiech)

Dave: Už jeden máme. Myslím, že "Vstaň z kresla" bude lepší!

Marek: Ok, vráťme sa k novinárom.

Press: Môžem sa vás spýtať na politiku? Vo svetle osobných skúseností, veríte v legalizáciu drog v oblasti zdravotníctva, čím by sa zmierňovalo utrpenie pacientov?

Martin: To ste sa spýtali nesprávnej skupiny...

Dave: Áno, nemyslím si, že by sa mali ľudia za to trestať, ľudia predsa potrebujú pomoc.

Press: Budete nejako podporovať legalizáciu?

Dave: Vy by ste tomu mali pomôcť... Nie, ja legalizáciu podporovať nebudem.

Press: A budete niekedy hrať v Číne?

Fletch: No to by sme radi.

Marek: (k Andrew Zweckovi, agentovi skupiny) Andrew, ty si zdvihol ruku?

Dave: Má ju práve na telefóne.

Andrew: Nie, netelefonujem s Čínou.

Press: David, vyzeráš úžasne, čo si robil v poslednom čase? Máš nového kaderníka, či novú ženu?

Dave: Na toto vám fakt neodpoviem. Všetko po starom, všetko po starom.

Fletch: No a čom my s Martinom? To nie je fér.

Press: Viete, aké skupiny vám budú predskakovať na turné v USA a Európe?

Fletch: Pracujeme na tom, ale ešte sme sa nerozhodli.

Dave: Je mnoho skupín, ktoré by mohli predskakovať, a mnoho skupín, ktoré by radi... hrali... otvárali naše koncerty, ale znova, ešte nie sme rozhodnutí.

Press: Kto nakoniec o tom rozhodne?

Dave: My všetci. Viete, je ich celý zoznam, veľký zoznam... k tomu sa dostaneme neskôr.

Fletch: Viete, v Európe to je ťažké, hlave u nemeckého publika, pretože dobre vieme, že niektoré vystúpenia pred nemeckým publikom dopadli hrozne.

Dave: Zámerne sme vybrali horších umelcov, aby sme my pôsobili lepšie.

Press: Sledujete diskusie na fan stránkach? V Južnej Amerike máte fanúšikov, ktorí by za zhliadnutie vášho koncertu v nie príliš vzdialenej budúcnosti položili aj život. Je problém v slabých promotéroch alebo v niečom inom?

Fletch: Problém je v nedostatku nášho času, viete, máme vlastné rodiny a turné, na ktoré sa vyberieme sú vždy veľké. Ale urobili sme k tomu určitý postoj, aspoň tomu verím, že ak sa budeme v pohode znášať, tak po tomto turné zájdeme aj do týchto končín. Ale nateraz sa k tomu zaviazať nemôžeme.

Press: (otázka ohľadne sťahovania hudby z internetu)

Dave: Je to niečo, čo jednoducho existuje... viete, je to súčasť hudby a diania okolo nej. Viete, niečo, čo musíte jednoducho akceptovať, v určitom ponímaní sa k tomu staviam pozitívne. Je mnoho záležitostí, ktoré jednoducho v obchodoch nenájdete a dostanete sa k nim len prostredníctvom internetu. Ale myslím, že sa veci v tomto smere zlepšujú, je tu väčšia dostupnosť, veľa vecí si môžete stiahnuť legálne, existuje veľa spôsobom ako sa prezentovať, takže umelci nemusia smútiť.

Press: (Čo budete hrať zajtra v Barcelone a Sonar Festivale?)

Martin: Ešte neviem... asi záležitosti z hard techna.

Press: Môžem si vás zajednať na narodeninovú párty, keď na budúci rok dorazíte do Brusselu?

Martin: Ak budeme v meste v ten istý deň, tak áno.

Názory Devotees (69)

imi1

 1    19. jún 2005 o 22:14

Alan Wilder bol spomenuty 2 krat - este aj takto po 10 rokoch.

Srandovny rozhovor bez informacii. Prisli si iba akoze pokecat, ale nevadi. 

smile


aries

 2    19. jún 2005 o 23:45

dufam že na tour si z nas robiť srandu nebudu :D


imi1

 3    20. jún 2005 o 01:38

vraj listky stoja okolo 60 EUR v Nemecku

dobra sranda


vladis

 4    20. jún 2005 o 11:44

Kedy konecne pridu na slovensko,kua chcel by som ist pozret!!!


Monghi

 5    20. jún 2005 o 12:33

vladis… sadni na bus a vo Viedni si za chvilu.. where´s the problem?


imi1

 6    20. jún 2005 o 22:54

Vladis: ani Budapest nie je daleko ...

chod sa poobzerat do sveta  
:D


sz

 7    21. jún 2005 o 12:38

Bohuzial, je to asi pravda s tymi cenami. aspon GER stranky to tak naznacuju. V nemecku su asi najdrahsie.


cvengo

 8    21. jún 2005 o 13:25

podla mna pockajkte na oficialny predaj od piatku, teraz sa predava tak 10 15 percent listkov pre nedockavcov, takze ich mozu zmykat kolko chcu


dangerous

 9    21. jún 2005 o 14:28

slušná ždímačka v Německu a pozor i v Rakousku (až 66 ) :-((
kolik, že stáli ty U2 grin)


tomy

 11    22. jún 2005 o 09:18

zaujali ma výroky DM typu, že Exciter bol moc digitálny, veď v čase nahrávania tvrdili presný opak, údajne už vtedy sa vracali k starým dobrým analógom a mašinkám v počiatkoch DM a ešte k nahrávaniu ULTRA - všetci svorne tvrdili, že si to konečne vychutnávajú a nálada je aj bez Alana výborná, a teraz pripúšťajú vážnu krízu počas prípravy lp Ultra.
Načo vyslovujú tie omáčky, keď ich slová často nemajú žiaden význam. Aj fakt, že ídú na turné ihneď po vydaní novej lp pokladám za dosť lišiacky ťah smerujúci skôr proti fans. Nie, že sa boja zmeny, oni sa boja neúspechu a straty.


dangerous

 12    22. jún 2005 o 09:33

Jedou sice na turné hned, ale do států. tam je to úplně o ničem jiném, Evropu zasáhnou až budou fanoušci mít album pořádně naposlouchané grin

Výrokům okolo nahrávání desky nelze vůbec věřit, to je jasný grin) Jaký album bude bude jasný až po mixingu a my se to dozvíme až po vydání grin


Beladona

 13    22. jún 2005 o 10:20

tomy: a cekal bys od jakekoliv skupiny, ze prohlasi, ze deska se jim moc nepovedla a pri nahravani si lezli na nervy?


chmelko

 14    22. jún 2005 o 12:30

Ešte, že nechytli moresy Roberta Smitha, že už je to fakt, ale fakt posledný album :D


tomy

 15    22. jún 2005 o 13:44

milá Beladona pravdu povediac asi nie…, ale načo vôbec niečo hovoriť, proste si myslím,že v ich postavení už nemusia nič hovoriť a len tak v tichosti vydať album. Za umelca predsa hovorí tvorba, nie? Nemôžem si pomôcť,ale mňa to štve.


aries

 16    22. jún 2005 o 13:50

nuž...myslim si že vedia že exciter nebol až taky preborny aj ked nebol zly, kriza momentalne asi nieje, potvrdili to už nezavisle od sebe dvaja ludia čo boli v študiu, video zo študia a nakoniec aj tato tlačovka…že sa vracaju k analogom teraz potvrdili čiastočne aj fotky zo študia… wink


Beladona

 17    22. jún 2005 o 14:00

tomy: no to mas pravdu. Nejvic by lidi ohromili, kdyby v tichosti vydali uplnou bombu. Jak si zacnou chvalit desku, tak to vypada, ze musi presvedcit hlavne sami sebe.


dangerous

 18    22. jún 2005 o 14:20

zase na druhou stranu, co mají říct, když se jich každý ptá:-))
Jasně nemaj pořádat tiskovky, ale zase se koukněte co s náma jedna tiskovka udělala a to jsme neslyšeli znového alba ani notu a už se můžem přetrhnout kam všude vyrazíme na koncert grin)))))


yamaha

 20    22. jún 2005 o 15:11

Suhlasim s tomym, ze ich slovam o novom albume sa neda verit nic. Ucelom takychto promo akcii je len navnadit fans na novy album a aby si utekali kupit listky na koncert. Po skusenostiach s poslednymi dvomi albumami si pockam na novy, pozorne vypocujem a potom sa budem radovat, smutit ci ostanem v rozpakoch. I ked vsak treba priznat, ze sa posledne spravy o albume pocuvaju velmi prijemne, no nie je to prave ucel takychto vyhlaseni? Myslim, ze este ani oni sami nevedia aky album to bude, pretoze sa len dokoncuje a oni to zverili do ruk producenta. To ma na tom od cias Ultry zacina stvat, ze hudbu DM už pomaly netvoria clenovia kapely ale vzdy nejaky novy producent, ktoremu davaju az prilis velku volnost. Jasne, ze aj na starsich albumoch boli rozny producenti, no mam pocit ze kapela tym viac zila, viac ovplyvnovala vyslednu podobu skladiab a prinasala napady do zvukovej stranky piesni. A to nehovorim o prinose Alana pre kapelu v studiu. No teraz pridu do studia, vybavia e-maily, daju si kavu, (ako sme sa dozvedeli na tlacovke) a Ben makaj. Producent je velmi dolezity, no bez osobneho prinosu clenov kapely to bude bez srdca a feelingu.


Bedra

 21    22. jún 2005 o 19:12

Yamaha: Naprosto souhlasím. S producentama je to v dnešním hudebním světě bohužel tak, jak to je. Často se bohužel zapomíná na Alana, který byl de facto producentem a tvořil veškerý zvuk DM. Martin nebyl nikdy dobrý hudebník ve smyslu komponování, harmonie a znalosti. Jen si vezmi, jak byl Exciter tour hudebně slabý. Co se týká písniček z Excitera, hráli je stejně jako na album. A teď si vem Devotional, co neskutečného dokázal Alan udělat a jak mimořádné aranže připravil (srovnej SOFAD jako album a pak totéž v koncertní verzi). DM se prostě museli s odchodem Alana vyrovnat tak, že jejich další alba produkuje někdo jiný, kdo s tím má zkušenosti a kdo by to měl umět. Tito producenti jsou ale externí, nejsou to členové kapely, a proto to bude, jak si říkal - bez srdce a feelingu.


imi1

 22    22. jún 2005 o 23:03

Bedra & Yamaha: suhlasim

Externy producent je za peniaze najaty clovek bez vaznejsieho napojenia na skupinu.

 


chmelko

 23    23. jún 2005 o 08:17

Dúfam, že ten Ben, bude mat aspon podobný pohlad na hudbu,ako ma Flood.
Simenon, je možno dobrý na remixy, ale ako producent ma celkom sklamal.
Ale možno to bola fakt vizia Martina, ako mal exciter vyzerat. Je na nom tolko krásnych melodii a tak odflaknutych aranžmá :confused:


Beladona

 24    23. jún 2005 o 09:04

yamaha: je to bohuzel tak a je to smutny. Mam pocit, ze tohle bylo presne to, co Dave kritizoval.
Jako spoustu jinych diskuzi tady to skonci u tematu, ze bez Alana to uz neni ono.


dangerous

 25    23. jún 2005 o 09:29

To není zase až taková pravda viz.ULTRA, nejen fanoušci, ale kritici se po poslechu ULTRA ptali “Co to tam ten Alan vůbec dělal?”
To je citace z recenze časopisu ROCK a POP

Ultra totiž snese srovnání po hudební stránce s albem Violator, protože co si budeme nalhávat SOFAD mělo příšerné aranžmá, ne tak SOFAD Live!


chmelko

 26    23. jún 2005 o 10:25

No ja neviem, niesom hudobný kritik, ale taka walking in my shoes, v albumovej verzii….masterpiece


dangerous

 27    23. jún 2005 o 11:07

Přesně tak Walking in my shoes je perfektní , ale třeba moje oblíbená In your room, nebo I feel you nebo Rush a nebo Higher love jsou úplně dokonalý na Live verzi….


poznámka: moje neoblíbené CONDEMNATION a GET RIGHT WITH ME nebudu vůbec hodnotit


yamaha

 28    23. jún 2005 o 12:48

Priatelia, som rad, ze mame na vec rovnaky nazor. Bez Alana to uz asi naozaj nikdy nebude ono, iba ak by sa stal nejaky zazrak a Ben vlozil do albumu vsetko co vie (a ani to este nemusi stacit). Jednoducho Alan bol klasicky vzdelany hudobnik, ktory bol naviac mimoriadne silny v studiu, v praci s elektronikou a bol perfekcionista. Raz davno v jednom rozhovore uvadzal, ze dva tyzdne sa hral s jednou basovou linkou a napokon to vsetko aj tak zmazal, lebo s tym nebol spokojny. Teraz sa albumy robia jak na beziacom pase. Beladona ma pravdu, Dave to raz naozaj kritizoval a nepacilo sa mu, ze na tour sa vzdy vystriedalo mnoho ludi, ktory museli suplovat ich “muzikantske kvality”. Fletcher je na koncertoch do poctu a casto duchom nepritomny a Martin len tu tam si vybera nejake pasaze, ktore zahra. Hudobne vzdelanie sa prejavuje najma v studiu. Chmelko dobre povedal, ze na Exciteri je vela krasnych melodii, len po zvukovej stranke je to take nedorobene, nerozbehnute.
A este jedna vec to dangerous: Podla mna porovnavat Violator s Ultrou po zvukovej stranke na vobec neda. Vypocuj si Violator na sluchatkach, najdes tam stereo zvuky, ktore idu z jedneho ucha do druheho a potom zase naspat ( napr. Sw. Perfection), mnozstvo na prve pocutie nepovsimnutych zvukov (Wait. for the night, Clean), zaujimave prechody z ejdnej skladby do druhej (Enj. the Silence do Policy, z Blue Dress do Clean), to vsetko na Ultre chyba. A to je prave ten perfekcionizmus, ktory Alan mal a na ktory externy producenti jednoducho nemaju chut a hlavne cas. Alan vela veci pripravoval este v case, ked boli ostatny clenovia kapely po turne na dovolenkach. Jednoducho ho to bavilo! Producent nie je do toho osobne zaangazovany, to je obycajny zoldak.


yamaha

 29    23. jún 2005 o 12:58

Este to Chemlko: Ani dobry producent ako bol Flood sam zazraky neurobi. Flood bol napriklad spoluproducentom Erasure a ich Loveboat. A ten album bol pritom asi ich najtrapnejsi, aky som v zivote od nich pocul.(Ten posledny uz sa celkom da pocuvat).


Cily

 30    23. jún 2005 o 13:22

Chmelko, keby Dm chytili moresy Roberta Smitha, tak by sa nove CD malo volat Depeche Mode….


dangerous

 31    23. jún 2005 o 13:43

Přechod z jednoho ucha do druhého? Hm .Poslechni si Black celebration smile

Alan je skvělý hudebník, Martin Gore má geniální nápady, nejde přeco o to 14dní si hrát se zvukem a pak ho vyhodit. Jde o to mít nápad. Já mám Alana moc rád, ale DEPECHE MODE existují i bez něho a to, že odešel už to jednou musí někdo říct, je hlavně jeho problém, podívejme se na Alanovu současnou činnost, neba ví ho nic. On, že chce víc prostoru ke skládání, víc ocenění svých schopností? Bohužel, nebo bohudík své schopnosti dokázal pouze ve spojení s DEPECHE MODE, a stal Se tak trochu Goreho Salierim…...........Je to tak přátelé. Gore genius x Wilder dříč


Beladona

 32    23. jún 2005 o 14:17

No, na tom neco je. Ale podle me to neni jenom Alan, kdo fungoval jen spolecne s DM. Ve spojeni Gore-Wilder-Gahan se vsichni doplnovali a jejich schopnosti se nasobili. Uprimne receno, vsechny jejich solove projekty stoji v porovnani s dm za houby (ne v porovnani s prumerem pop music).


Cily

 33    23. jún 2005 o 14:33

Ja som asi DM brontosaurus. Pre mna bola posledna plnohodnotna DM LP - Music for the Masses. Beladona ma 100% pravdu. Pocul som Wilderov “Recoil” - nuz nic moc (mozno tomu nerozumiem).
Tak ma napadlo este k cenam listkov. Mam listok z koncertu z Prahy v ‘88 roku.
Pragokoncert uvadi skupinu DEPECHE MODE - cena 150 Kčs.
Ak niekto zbiera DM relikvie, tak rad poslem naskenovane.


tomy

 34    23. jún 2005 o 14:33

keď tu niekto hanil prínos Alana s odkazom na ULTRA, tak pokiaľ viem, nie raz padli slová, že časť zvukov na ULTRA pochádza z hudobnej banky /archívu/ , v ktorej mal ešte prsty Alan.
Takže by sa dalo povedať, že jediný album bez Alana je trápny Exciter, ktorý vzrušuje/val/ asi len Andyho a Martina.
Netreba velebiť Alana to je fakt, DM má silu a talent aj bez neho, ale ako ste správne povedali, už je to bez feelingu, neosobné a hlavne bez progresu. Proste klasika, ktorá sa bojí zmeny a ťažko už zamúti hud. vodu. Martin povedal, že keby mali byť ako Rolling Stones, tak to radšej zabalia. Takže chlapci baliť to zatiaľ nemusíte,ale ako hovorí názov jednej DM lp CONSTRUCTION TIME AGAIN.


Bedra

 35    23. jún 2005 o 14:44

Beladona, dangerous, yamaha: Souhlas. Zase ale probíráme něco, co už se x krát řešilo :o) Exciter měl výborné melodie i nápady, ale kdyby u toho byl Alan, znělo by to mnohem lépe. Gore-Wilder-Gahan je prostě více než Gore-Gahan-nějaký producent najatý za peníze. Na tomto turné jdu minimálně na tři koncerty, jsem si ale jistý, že jejich kvalita bude nevalná. Ano, budeme všichni řvát a skvěle se bavit, jenže muzikantsky to tam nemá kdo zvednout a bojím se, že budou hrát totéž, co bude na albu + osvědčené hity ve starých aranžmá. Jen si vemte, že na Exciter tour hráli Its no good úplně stejně, Enjoy bylo téměř identické s předchozími turné atd. Holt vzali aranžmá, které měli a dál s tím nehýbali.  Jenže jednou připomínám genialu Alana Wildera, který z původního SOFAD udělal na koncertě naprosto nový tvar, který z koncertu udělal lahůdku a nabídl něco nového (Fly on the windscreen, Everything counts, Higer love atd.). Tohle mi u Exciter tour chybělo a nevěřím (i když rád se nechám překvapit), že tahle tour by byla lepší.


yamaha

 36    23. jún 2005 o 14:48

Presne, je to bez progresu. Svojho casu som povazoval DM za lidrov elektroniky, dnes ked aj hovoria, ze kazdy album je iny, tak to podla tak uz az tak pravda nie je.


imi1

 37    23. jún 2005 o 16:16

Ja by som sa ich rad spytal, ci nemaju pocit, ze po odchode Alana je to trochu o nicom. A ci neuvazovali poziadat ho robit na novom albume.

Bol som dost prekvapeny, ze Alana spomenuli 2krat
pocas toho trapneho 45 minutoveho rozhovoru.
Skoda, ze sa ich nikto na neho neopytal.

Aj tato nova fotka ala Matrix a Terminator je trochu smiesna. Co vy na to?


jankadM

 38    23. jún 2005 o 16:32

kokso! a ja som si ani nevsimla, ze mart je ostrihany! ta to som… :D :cool:


Bedra

 39    23. jún 2005 o 21:29

To Yamaha: Nemůžeš být lídr pořád. Kraftwerk taky válel, taky udával tempo. A dnes to je jen banda starý chlapů bez nápadu a invence.

To imi1: Alan říkal něco ve smyslu “už nikdy” a pochybuju, že by vůbec měl chuť - slávu, peníze, úžasné turné... to vše už zažil a podruhé to prostě není nikdy ono. I když aspoň do studia by naskošit teda mohl smile


imi1

 40    23. jún 2005 o 23:39

Kraftwerk nazivo je este stale BOMBA. Ich posledne Tour bolo velmi vydarene.

Ja viem, ze je mala nadej, ze este Alan bude robit s DM, ale o to nejde.
Na poslednej besede ho oni sami spomenuli 2 krat.
Proste skoda, ze sa ich nikto na rovinu na neho nespytal.  Mna by zaujimala ich reakcia.


Beladona

 41    24. jún 2005 o 08:02

Myslim, ze Alan rika “uz nikdy” jenom z hrdosti a sam se utvrzuje, ze udelal spravne. Neverim tomu, ze nekoho, kdo zazil takovy adrenalin, bavi sedet doma a starat se deti a zahradu.


dangerous

 42    24. jún 2005 o 08:18

Naprosto souhlas Beladona, Alan to odnáší nejvíc, názory, že utek v pravý čas jsou naprosto mimo, a Alan, podle mne teď by potřeboval DM víc než oni jeho!
I Like ALAN WILDER!


tomy

 43    24. jún 2005 o 08:19

to spomenutie Alana bolo medzi riadkami dosť ironické, ale to ste si asi všimli.


dangerous

 44    24. jún 2005 o 09:07

No takováto legrace se dá dělat pouze mezi kamarády, jinak působí trapně.
Doufám, že jsou už zase přátelé s Alanem ....


chmelko

 45    24. jún 2005 o 09:14

Myslím, že ho nevideli pekne dlho. Raz ale Alan povedal, že ked je v NY, vždy sa rád u Gahanovcov zastaví wink


somebody

 46    24. jún 2005 o 10:17

Alan je podla mna zatrpknuty clovek ktoremu sa nedostalo tolko uznania ako si zelal. Viem si predstavit ako ho to skrelo kedze on bol hudobnik a na rozdiel od zvysnych troch aj vedel hrat. Myslim ze po odchode v roku 1995 cakal ze bez neho DM skonci - to by bolo pre neho najvacsie zadostucinenie ale nestalo sa tak a postupne uplne zatrpkol a rezignoval na hudbu…


chmelko

 47    24. jún 2005 o 12:13

somebody:nemožem s tebou suhlasit.Nemyslím si,že čakal,že sa kapela rozpadne, vedel, že si to už zažili s Vincem.
A,že by bol zatrpknutý..to nie, on si rad hraje,nema rad,ked mu do toho niekto keca.
Recoil určite nieje komerčný projekt,trošku ma ale sklamalo,že ked som si kupoval unsound methods,tak tam bola poznámka na obale od mute, že je to alan wilder-exDM,takže sa snažili trošku pomoct predaju.Jediný kto si myslel,že chce potopit kapelu bol Fletch.Ale je pravda,že Alan priznal,že si myslel, že už nebudu DM,ale nie kvoli nemu ,ale kvoli Daveovi.Myslím keby chcel taktizovat, tak počká ako dopadne Dave, mal na to min 2roky po skoncení devotional.Ale on to neurobil, takze to rozhodnutie mal už dávno zvažene..


dangerous

 48    24. jún 2005 o 12:30

to chmelko: je to věc názoru, ale pokud měl Alan pocit, že se DM potápí, tak se zachoval jako krysa, která opouští loď první, pokud se chtěl věnovat svým sólovým projektům DM, měli tak dlouhé pouzy, že by se tam vešel se třema projektama. Vždy jsem Alana oceňoval a jemi líto , že opustil DM , stejně je mi, ale líto, že už nevydává své “nekomerční” projekty.
Možná nemá nápady :-(
Myslím, že fanoušci Dm by měli být spíš na Alana trošku naštvaní, že opustil skupinu opravdu v temných dobách. Je to jeho věc, ale nezaslouží politování, snad jedině nad tím, že neměl a stále nemá dost síly pokračovat.

I LIKE ALAN WILDER!


chmelko

 49    24. jún 2005 o 12:44

je to fakt vec nazoru, ale bavilo by ta pracovat v parte ludi, ktorý medzi sebou, neprehovoria ani slova a v mediach sa robit aka su super rodina a ako ich to bavi…
myslim,že ho ovplyvnila rodina,žena.Tiež ma štve ,že už sa chová ako starý pan,že učinkovanie v pop kapele už nieje pre nho.Ma na to pravo…Ale uprimne mi chyba jeho prinos.Recoil ma super zvuky+Martove texty a mame tu zase stary dobry DM
Pink Floyd sa da aspon na chvilu dokopy pre niejaky koncert, u DM to vidim asi len ako zbožne prianie..


dangerous

 50    24. jún 2005 o 12:55

to chmelko: takhle s tebou souhlasím s každou větou, skutečně ALAN bude vždy chybět, ale když už se takhle osamostatnil a může pracovat s lidmi, kteří ho mají rádi a nemusí dělat pop hudbu pro malé holky (btw. já jsem kluk a je mi 30) proč ji nedělá?!!!


chmelko

 51    24. jún 2005 o 13:02

Asi mu to tak bohužial vyhovuje. Má prachy, pohodu, ide si na party,na ktore chce…
Asi nam spohodlnel,ale to už je život…

p.s:tak ja mam o 5menej :D


devotional101

 52    24. jún 2005 o 14:34

“Acoording to one man, who gave me lyrics to “Barrel of a gun” before the single had been released - hrer are the lyrics to ‘Ask Me How’/ ‘Sinner in me’

Feeling complete at last
Finding hope in the dark of night
Now I’ve realised that my final task
Is asking you to be only mine

Trying as much as I can
Forgiving the sinner in me (in you)
Now you know who I really am
Come, feel my lips as you only do

Ask me how
I’ve been able to sleep
I’ve been able to dream
Ask me how
My life has gone on without you


Bedra

 53    24. jún 2005 o 14:53

Pro všechny: Pokud bude před pražským koncertem tiskovka, zeptám se jich na Alana. Jsem novinář a s akreditací nebude problém. Nic neslibuju, pokud ale bude ta možnost, nějak se to zařídí - řekl bych něco ve smyslu, co říkají na to, že fanouškům pořád chybí Alan a proč to nedají dokupy, když ví, že spolu jim to šlo nejlépe. Co říkáte?


chmelko

 54    24. jún 2005 o 15:02

Keby ti to vyšlo, tak bomba.Ale som si istý, že sa ich na to pý´talo veľa ludí, určite už maju pripravene odpovede, že oni to nemožu komentovat prečo odišiel a tak, dúfam, že ta za to nevykážu s tiskovky :D


Beladona

 55    24. jún 2005 o 15:27

Supr! Dave jednou rikal, ze Martin by mel Alanovi zavolat a rict mu, co pro ne znamenal. Co tak prima otazka na Martina, jestli to udelal? To se neda okecat.


chmelko

 56    24. jún 2005 o 15:34

Bedra:Tak jo, Beladona to suprovo napisal, spýtaj se Martina, či už zavolal Alanovi, alebo ešte stale nema čas :D
Ale zas je pravda, že to bolo Daveove rýpanie, neviem, či sa k tomu Mart vyjadril-asi nie


dangerous

 57    24. jún 2005 o 15:37

Nebylo by lepší se zeptat až po turné, aby se ještě neporvali….........


Beladona

 58    24. jún 2005 o 15:43

chmelko: Beladona napisala, ne napisal


chmelko

 59    24. jún 2005 o 15:45

Tak to sa ti velmi, ale velmi ospravedlnujem :D


chmelko

 60    24. jún 2005 o 15:47

Hlavne mam strach o Bedru, aby mu Fletch jednu nenatiahol. Ved vieme, že ked počuje slovo Alan, tak reaguje ako býk na červenu farbu


Beladona

 61    24. jún 2005 o 15:47

v pohode   :cool:


Bedra

 62    24. jún 2005 o 16:08

No co, přinejhorším mě vyhodí :o) Beladono, nevíš, kdy to Dave říkal? Ono je nutné mít vše podložené, pokud jde o kontroverzní otázky, mají lidi ve zvyku říct “tohle jsem nikdy neříkal/nedělal/nevím o tom”. Tudíž by to chtělo něco ve smyslu: “Dave, tehdy a tehdy jste říkal, že Martin má zavolat Alanovi a říct mu, co pro vás znamenal. Je to pravda a pokud ano, už jste mu, Martine, volal?” Je to jen pracovní verze otázky :o) A pokud budou reagovat, není problém se doptat dál, proč nevezmou Alana aspoň jako producenta, když o to všichni fanoušti tak stojí. Ale pozor - někdy je před tiskovkou zákaz se ptát na některé věci a je přímo určeno, o jakých tématech se dá bavit. Takže není jisté, jestli to vůbec půjde.


Beladona

 63    24. jún 2005 o 16:15

Rekla bych tak 2003-4, kouknu se doma a mozna to nekde najdu.


Roman

 64    24. jún 2005 o 17:37

http://www.depechemode.sk/sprava.php?id=466_0_2_0_M
Beladona urcite myslela toto. Ale nie je tam nic take zeby mu to Dave rikal.


imi1

 65    24. jún 2005 o 21:28

Bedra: este je vela casu si tie otazky premysliet.

Prave to ma stve na tomto poslednej konferencii, ze tam boli dost slabe otazky. Fanusikovia sa vlastne NIC nespytali.

Fletch ako prvy spomenul Alana a to ma dost prekvapilo. Som si isty, ze uz aj oni vedia co ALAN znamenal. Prave preto by ma zaujimalo, ci sa nepokusili nadviazat kontakt. . 

Dovolim si povedat, ze posledne 2 koncertne snury boli najslabsie v ich kariere.  Podobne ako aj albumy, ale to je moj osobny nazor.

Depeche Mode bez Wildera je ako dobre vyzerajuca polievka s peknym nazvom, ale bez chuti. 

wink


tomáš

 66    24. jún 2005 o 22:14

no myslim, ze ultra urcite nepatri k dvom najslabsim albumom


Bedra

 67    24. jún 2005 o 22:20

imi1: 100% souhlas


yamaha

 68    27. jún 2005 o 09:57

to Bedra: Velka vdaka za ochotu. Nedaj sa odbyt a skus sa ich to opytat. Budem velmi velmi zvedavy na odpoved, aj ked si myslim, ze to bude nieco diplomaticke a nepriame.


lopi

 69    2. júl 2005 o 00:54

www.atakband.sk wink


Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa