koncert Depeche Mode v Bratislave

Možno je to album Davida Gahana ... (2021)

Možno je to album Davida Gahana ... (2021)

Po 15 mesiacoch putovania po svete s Depeche Mode, v rámci Global Spirit turné, sa Dave Gahan vrátil domov, do New Yorku, vyčerpaný nielen fyzicky, ale aj kreatívne.

Dave: "Moja rodina reagovala v štýle, 'Ani nevieme, kto vlastne si, potrebuješ sa dať nejako dokopy'."

Nakoniec sa Dave prispôsobil bežnému životu doma a začal si postupne vymieňať správy s Richom Machinom, inak polovicou gospel-bluesového produkčného tímu Soulsavers. "V tom čase sa mi nechcelo vôbec nič robiť," spomína Dave. "Stačilo mi pozrieť sa na gitaru a už sa mi urobilo nevoľno." No z postupnej konverzácie sa zrodila hudba, na pozadí ktorej stáli speváci, ktorí ich inšpirovali.

Krátko na to sa Dave, Rich Machin a zvyšok koncertnej zostavy Soulsavers ocitli spoločne v Malibu, v štúdiu Shangri-La Ricka Rubina, aby v priebehu niekoľkých týždňov nahrali album "Imposter" - zbierku cover verzií skladieb "spevákov, o ktorých som presvedčený, že sa o mňa starali, inšpirovali ma a brali ma na miesta mimo mňa, do sveta, ktorého som chcel byť súčasťou."
Pôvodne sa chceli držať nastavného tempa a album vydať ešte na jar 2020. Samozrejme, že k tomu nakoniec nedošlo.

Album "Imposter" sa tak na rok a pol ocitol v šuplíku a najhoršie mesiace pandémie strávil David v spoločnosti manželky a ich už dospelých detí. "Poviem ti kámo, bolo to divné. Skúsiť také niečo, pri čom máš pocit, že ste chytili džina do fľaše a nemôžete jeho schopnosti využiť."

Pri výbere skladieb sa Dave sústredil na spevákov, ktorí v ňom za celé tie roky zanechali najhlbší dojem. "Len som sa prehrabával v mojom hudobnom archíve a snažil získať nejaké nápady," pridal sa do debaty Rich Machin. "Dave však na všetko reagoval skutočne citlivo."

Dave sa však snažil vystavať pre album akýsi ucelený príbeh. Na dosiahnutie tohto ciela vylúčil osvedčených autorov ako Leonard Cohen, The Stooges, či Johnny Cash a tak sa na albume ocitli aj také prekvapivé mená ako PJ Harvey ("The Desperate Kingdom of Love"), Cat Power ("Metal Heart"), či Gene Clark z Byrds ("Where My Love Lies Asleep"). "Skutočnou výzvou bolo vziať niekoľko skladieb a osvojiť si ich ako vlastné, aby tak boli postavené na mojom hlase s pozadím Soulsavers."

David bol fanúšikom Soulsavers ešte predtým, než došlo k ich spolupráci. Postupne sa začal viac profilovať ako skladbateľ, hlavne na dvojici svojich sólových albumov, ale aj na posledných albumoch Depeche Mode, kde bol dovtedy tradičným hlavným autorom Martin Gore. K Soulsavers sa David nakoniec dostal cez Marka Lanegana, ktorý mu ich produkciu predstavil, keďže v tom čase práve on pôsobil ako ich spevák. Vďaka tomu sa v roku 2009 dostali na turné s Depeche Mode a táto spolupráca vyvrcholila v roku 2012 albumom "The Light the Dead See" a o tri roky neskôr albumom "Angels & Ghosts".
Dave: "Rich je brilantný v pomáhaní ľuďom a ich spájaní. Táto partia hudobníkov spolu funguje už veľmi dlho. Vládne medzi nimi ohromná chémia a ja som do toho úspešne zapadol."
Pripomenul však, že povaha "Imposter"-u túto dynamiku zmenila. "Bol to po prvýkrát, čo som mal pri nich pocit akéhosi vodcu."

Machin sa tomuto tvrdeniu nebráni. "V porovnaní so všetkým, čo sme doteraz nahrali je toto viac vokálne zameraná záležitosť." Skladby rozprávajú príbeh a jeho sledovanie vyžaduje, aby poslucháči venovali pozornosť Davidovým slovám. A hoci "Imposter" vyznieva ako produkcia Soulsavers, tak v tomto smere má bližšie k Davidovým sólovým albumom, než k tým, ktoré nahral s Machinom. "A možno je to album Dave Gahana," zamyslí sa spevák. "Čo sme sa blížili ku koncu nahrávania, tak to tam určite niekto poznamenal."

A hoci je to Davidov prvý album cover verzií, pokiaľ ide o osvojenie si textov iných, je to už starý profík. Veď ako spevák Depeche Mode, kde svoju prácu získal vďaka tomu, že ho Vince Clarke počul spievať Bowieho "Heroes", po väčšinu času interpretoval piesne Martina Gorea.

Napriek tomu trvalo Davidovi viac ako dekádu, kým sa naučil pristupovať k umieniu niekoho iného ako k vlastnému. Ako prelomovú, v tomto smere, považuje skladbu "Condemnation" z albumu "Songs Of Faith And Devotion" (1993). "Okamžite som tú pieseň poznal. Nebolo nevyhnutné to, ako Martin skomponoval melódiu, frázovanie alebo časovanie."
Dave tvrdí, že dodnes mu pri spomienke na nahrávanie tejto skladby, v garáži prenajatej vily v Madride, nabehne husia koža. "Po tom, čo som ju dospieval a prestala sa točiť páska, nastalo ticho. Mám stále na ušiach sluchátka a počujem Floodov hlas. 'Myslím, že sa môžeme vrhnúť na ďalšiu skladbu. S touto sme hotoví'."

Skladba "Condemnation" už z koncertných setlistov Depeche Mode vypadla, no Dave ju so Soulsavers oživil na niekoľkých vystúpeniach k albumu "Angels & Ghosts". Dokonca zvažoval, že by ju opätovne nahrali pre album "Imposter". "Tá skladba má v sebe všetko. Má v sebe oduševnenosť, vykúpenie, túžbu niekam patriť. A toto cítim aj vo všetkých týchto skladbách."

Názory Devotees (18)

Monghi

 1    12. november 2021 o 04:43

ten album ma velmi prijemne prekvapil! fakt skvele vyskladany ...

Owe Cz

 2    12. november 2021 o 12:33

  Šel jsem do toho s velkou dávkou skepse a musím uznat, že se mi to také líbilo. Něco míň, něco víc, ale jako celek fajn. Takže jsem po pár letech oprášil i první dvě desky a zjistil, že i ty mě baví. Ačkoliv žádná z nich nebude v popředí mého zájmu, občasný poslech určitě proběhne. Kdyby se kluci dohodli, že Depeche skončí, jsem pro. Mám pocit, že to jde lépe každému zvlášť.

suspy

 3    12. november 2021 o 20:07

Nie,nie. Ak by každý z nich zahodil svoje egá a prizvali by tých správnych ľudí, som presvedčený o výbornom albume, ktoré by potešilo každého depesaka….
Tieto vytvori od SaS, SiS,ISS, MMS, MGVC ,…. Ruku na srdce, prosím……….

DM-80

 4    12. november 2021 o 22:04

Som spokojný s albumom po prvom posluchu, určite nesklamal. Najlepšia skladba jednoznačne Metal Heart. Dobrá práca Dave!

Rajny

 5    13. november 2021 o 11:28

Album super, prekvapil

Michaela 146

 6    14. november 2021 o 10:15

Přiznám se, že dříve jsem tomuto hudebnímu projektu Soulsavers nebyla nakloněná...Nebyl to můj šálek kávy, ale tohle mě velmi překvapilo, Dave se odhalil, otevřel své nitro…Melancholie, temnota a láska.
Na konci tohoto hořícího světa
budeš stát hrdě, s tváří vzpřímenou
a já tě budu následovat, do nebe nebo do pekla
a stanu se jako dívka
v zoufalém království lásky.

bob3

 7    16. november 2021 o 00:55

Vyšla někde oficiálně Condemnation zpívaná Gorem? Vím že od poloviny turné 94 ji zpíval místo Gahana, díky za info.

Monghi

 8    16. november 2021 o 00:59

@bob3: oficialne urcite nie, ale tusim niektory zo soundboardov (San Francisco, Honolulu, Chille) ju obsahuje ...

bob3

 9    16. november 2021 o 01:38

@Monghi [#8]:

Slyšel jsem to, proto preferuji verzi Gore, kvalita byla i dobrá, ale rád bych to měl na iTunes oficiál, jsem rozmazlený škoda…

bob3

 10    16. november 2021 o 01:44

Dneska budu poprvé poslouchat celou desku, předešlé desky znám a mám je rád, proto mi Metal Heart nic nového nepřinesl, myslím zvuk a aranže. To se ale může změnit, poslechnu, ozvu se s komentářem…

bob3

 11    16. november 2021 o 01:53

@Monghi [#8]:

Našel jsem track z Live in Berlin 2014 s Gordenem na klavír, Gore tam dost mečí jako koza, jakoby to nešlo přirozeně smile mám ho rád. Chtělo by to ten rok 1994, to byly časy, všechno lepší..

San Francisco 94 verze asi nejlepší, klasika, zkraje trochu nejistota, pak to rozbalí.

Monghi

 12    16. november 2021 o 05:35

@bob3: no jo ... 1994 ... Gore na alkoholovom tripe ... 2014 ... sportovo zdatny triezvy Gore, klasicky hanblivy. Alkohol hold dava guráž smile

nord

 13    19. november 2021 o 09:37

@bob3 [#7]: Skus toto;o)))))

https://www.youtube.com/watch?v=4DKY0EpR1No

nord

 14    19. november 2021 o 09:42

Priatelia, som neskutocne rad ze je tu skupina ludi co maju radost z Imposter. Palec hore!

bob3

 15    19. november 2021 o 10:26

@nord [#13]:

To je prave ta z Berlin 2014, dokonala, ale uz je to ten novejsi styl Goreho se kterym prisel na SOFAD, blizsi mi je San Francisco 1994, tam je to klasika..

https://m.youtube.com/watch?v=qQbt_lY_aHk

nord

 16    19. november 2021 o 11:10

@bob3 [#15]: Ahoj Bob, San Francisco verzia je nadherna! Dik za link.

In Your Memory

 17    20. november 2021 o 07:03

Vinikajuci a silne emotivny album!!! Uplne mi vyhovuje po kazdej stranke. Originaly som pred tym nepoznal, okrem Always on my Mind a Smile…

Ja som sa od DM trochu v poslednych par 10 rokoch mierne odputal a pootvoril svoju mysel. Sam som prekvapeny, co uz dnes dokazem pocuvat. Samozrejme nie na silu, alebo ze by mi bolo jedno, co pocuvam. Takto som si nasiel cestu aj napr. k mojmu oblubenemu Johnnymu Cashovi a mnoho inym. V podstate mi je uplne jedno, kto ti hudobnici su. Pre mna sa sila tohoto albumu skryva v celkovej atmosfere a samotnom hlase Gahana. Tento album v ziadnom pripade nemozno akceptovat len preto, ze ho naspieval Dave. Pre DM fans je to tazka dilema, za hranicou akceptovatelnosti…

Pre mna je tento album prijemnou, emotivnou lahodkou od oblubeneho spevaka, z oblubenej kapely. Zaroven tento album beriem aj ako jazdu Gahanovym zivotom, vyskladanu zo skladieb, ktore ho sprevadzali na jeho zivotnej ceste po dnesok. A tiez zivotom, ktory my DM fans uz tak trochu pozname smile

Moje velmi oblubene skladby: The Dark End Of The Street, A Man Needs A Maid, Shut Me Down, Smile, Always On My Mind.

A tak som sa rozhodol, ze navstivim a podporim Londynsky koncert v Coliseu.

Velka vdaka Dave, za tento album.

bob3

 18    20. november 2021 o 10:35

Sliboval jsem k Imposter par slov. Tahle kapela je tam, kde byla pred cca 5 a vice lety, nevyviji se, ale to neni pointa. Jednoduse se o ni otrete, seznamite se a bud jdete dal, nebo zustanete. Obecna slova, o Soulsavers totiz nejde konkretneji neco psat. Jsou naladovi, ano zaujmou, kdyz nejste nemocni, nemate depku, nebo neumirate, je to s touhle kapelou tezky.

Zvuk a aranze nema cenu hodnotit, na par vyjimek zadne zmeny. Material kvalitni a kapela se bavi, bavim se i ja u zhruba tretiny pisni, u dalsi tretiny se mi nedari napojit se na Gagana. Zbytek me vraci zpet v case k jejich starsim vecem, nebo solovkam zpevaka.

Tohle cist bude strasna nuda, vzhledem k tomu, ze jde o predelavky, nema moc cenu rozepisovat neco vic o jednotlivych pisnich.

Skoncim pozitivne, tohle si urcite rad obcas poslechnu, doporucuji:

Shut Me Down

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa