koncert Depeche Mode v Bratislave

Martin: Som si istý, že mnohých z Vás sklameme

Martin: Som si istý, že mnohých z Vás sklameme

Výber toho najpodstatnejšieho z tlačovej konferencie Depeche Mode v Miláne, 11.10.2016, kde ohlásili vydanie nového albumu, ako aj Global Spirit turné, s ktorým zavítajú aj do Bratislavy.

pozn. preložené z odposluchu

Dave: V prvom rade chceme privítať média, fanúšikov a všetkých hostí, ktorí dnes prišli. Takisto zdravím všetkých fanúšikov, ktorí sledujú priamy prenos. Ceníme si, že tu dnes môžeme byť všetci spolu. S potešením Vám oznamujem, že posledné dva roky sme písali a nahrávali veci pre nový album, v tomto roku sme spoločne pracovali v Santa Barbare a New Yorku a šlo nám to spolu naozaj skvele. S výsledkom sme zatiaľ spokojní. Pripravili sme krátku ukážku toho, na čom sme pracovali a dali Vám tam možnosť si kúsok z toho vypočuť. Tak, ak Vám to nevadí, tak si to pustíme...

Dave: Ďakujeme. Ako ste mali možnosť vidieť, nový album ponesie názov "Spirit" a pracujeme na ňom s tým, že bude vydaný na jar budúceho roka. Na albume sme pracovali s novým tímom, je produkovaný Jamesom Fordom a pomohol nám vytvoriť skutočne fantastický zvuk. Dúfame, že sa Vám bude páčiť, my sme naň veľmi pyšní. Mám pravdu, chalani?

Martin: Sme, jasné, že sme.

Dave: Tak, to bude asi ...

Fletch: A nezabudli sme na niečo? Niečo, čo sa uskutoční na budúci rok? Dave?

Dave: Počkaj, premýšľam ...

Martin: Myslíš to, o tom kaderníkovi?

Dave: No, takže by sme chceli oznámiť, že na nasledujúcom turné nebudeme mať kaderníka. Ale teda, chceli by sme oznámiť, že vyrazíme na cesty a teda, turné bude pomenované po albume - Global Spirit Tour. Tu by som teda rád predstavil ľudí, čo majú na starosti túto stránku v Taliansku, je to Roberto De Luca a nášho drahého priateľa a Mareka Lieberberga z Nemecka, ktorí nám o turné povedia viac.

- prezentácia rozpisu európske časti turné
- Martin prezentuje informácii o opätovnej spolupráci Depeche Mode s organizáciou Charity Water
- David nezabudne poďakovať manažérovi kapely Jonathanovi Kesslerovi a jeho pracovnému tímu

Mali sme možnosť počuť jednu zo skladieb. Je pravdou, že jedna z nich sa bude volať, ako som si poznamenal, "Western Revolution"? Ešte ma zaujímajú texty, rovnako aj pódium na turné, bude odlišné od toho, ktoré sme videli na turné k "Delta Machine", budú koncerty koncipované inak... povedzte nám o tom viac.
Martin: Pokiaľ ide o turné, ešte sme to s Antonom príliš nerozoberali, ale opäť bude pripravovať vizuály, no máme plánované stretnutie na november, kedy budeme filmovať. Takže, o vizuáloch nemáme žiadnu predstavu. Ešte je stále veľmi skoro a máme stále dostatok času, keďže turné začne až v máji budúceho roku, všetko náležite pripraviť.

Fletch: Sme si však istí, že to bude ešte lepšie, ako na poslednom turné.

Martin: Ešte by som chcel ozrejmiť, že sa tam nespieva "Western Revolution" ale "Where´s the revolution?" :)

Dave: To sa pýtame Vás!

Aký je Váš názor, je rock podľa vás úplne mŕtvy a potrebujeme novú hudobnú víziu?
Dave: Viete, pokiaľ ide o nás, my pokračujeme, stále spolu tvoríme a sme na našu prácu hrdí. Stále vám chceme hudbu ponúkať aj naživo a spoločne si myslíme, vlastne tomu veríme, že hudba je jediná vec, ktorá dokáže ľudí spojiť. Všetci sa stretnú na jednom mieste z jediného dôvodu, aby niečo zažili ... to dokáže ľuďmi pohnúť a my dúfame, že budeme stále schopní v tom pokračovať. Myslím, že tam vonku je strašne veľa dobrej hudby, musíte ju len hľadať.


Prídete aj do Severnej Ameriky?
Dave: Áno, prídeme. Nespomenuli sme to, ale časť turné odohráme aj tam a dúfame, že aj v Južnej Amerike. Termíny budú oznámené včas, stále na tom pracujeme.

Otázka naviazaná na názov albumu. Ako by ste opísali dušu albumu? Je v porovnaní s "Delta Machine" viac tvrdší, mäkkší, viac melancholickejší, viac sexuálny...
Fletch: Jednoznačne je viac sexy. Ale to bol samozrejme len žart. Teda, možno ... :) Ale, aktuálne album ešte nie je úplne dokončený, stále na ňom pracujeme, no zo zvuku sme veľmi nadšení a samozrejme sme naň hrdí a sme si istí, že bude rovnako dobrý, ak nie ďaleko lepší, ako ten predošlý. O to sa snažíme neustále.

Dave: Na predošlých albumoch sme pracovali s Benom Hillierom, tentoraz s Jamesom Fordom, takže to bude iné. Jednoducho nastal čas na zmenu a James priniesol niečo nové, je nielen skvelý producent, ale aj hudobník, bol schopný nás viesť. Martin napísal skvelé skladby, pripravil demá, ja takisto, a James ich dokázal posunúť na inú úroveň. Bolo veľmi zaujímavé s ním spolupracovať.

Ako fanúšik, ale aj žurnalista, som naozaj potešený, že v rámci turné opäť zájdete do Východnej Európy. V Maďarsku ste odohrali už 9 koncertov, čím tam držíte rekord. Je to výnimočné aj pre Vás?
Dave: Áno. Viete, my sme naozaj šťastní, že máme fanúšikov po celom svete, problém je však ich "navštíviť" všetkých, ak by sme mali zájst do všetkých miest, to by to turné trvalo večne. A šťastie máme aj v tom, že fanúšikovská základňa sa stále rozrastá s každým vydaním novej nahrávky, skutočne sme za to vďační.

Plánujete počas budúceho leta odohrať aj nejaké festivalové vystúpenia?
Martin: Myslíte až to nasledujúce leto? V tom sme si ešte vôbec nie istí, po tomto turné nasleduje Amerika, neskôr budú pridané možno ďalšie termíny, nevieme... možno.

Spomínali sa tu vojnové konflitky. Ovplyvnila súčasná situácia vo svete nový album?
Martin: Asi áno, ale v tomto momente ešte veľmi o novom albume hovoriť nechceme, keďže bude vydaný až na jar. Takže viac o ňom budeme hovoriť až v rámci promo kampane.

Aké kritéria zavážia pri zostavovaní setlistu ďalšieho turné?
Fletch: Máme akúsi súťaž v štýle Eurovízie, kde hlasujeme za jednotlivé skladby a tie, ktoré získajú najviac, sa pravdepodobne dostanú na zoznam. Ale sme len traja, takže je to zložité.

Dave: Samozrejme máme toho na výber veľmi veľa, ale dominovať bude nový album, budeme musieť nové skladby ešte upraviť a bude to výzva, no a budeme ešte musieť nájsť skladby, ktoré budú fungovať. Som si istý, že vyberieme naše obľúbené.

Martin: A som si istý, že mnohých z Vás sklameme.

Čo vás v hudobnom priemysle irituje najviac?
Fletch: Mne zarmucuje, ako sa malé kapely dokážu veľmi ťažko predrať na vrchol. Majú veľmi nízky predaj nahrávok a dokonca rozhlasové stanice nové veci veľmi nehrajú. Je to veľmi frustrujúce a my máme veľké šťastie, pretože keď sme fungovali my, bolo to úplne inak.

Martin: My fungujeme stále.

Fletch: No to áno.

Prvý váš koncert som videl v rámci turné k albumu "Violator" a čo si pamätám, tak tam Anton odviedl skvelú prácu, možno aj predtým, ale to som nevidel. Čo to turné nasledujúce, mohli by ste niečo v súvislosti s Antonovou prácou uviesť?
Dave: Prepáčte, ale neodpoviem Vám, pretože ak poznáte Depeche Mode z obdobia pred albumom "Violator", tak nie ste pravý fanúšik :) Ale, samozrejme odpoviem, budeme spolupracovať s Antonom, tak ako to už uviedol Martin, už sme sa v tomto roku stretli, urobili nejaké fotografie, rozoberali veci ohľadne grafiky albumu, vizuály.. ako povedal Martin, stále sa na tom pracujeme, Anton je samozrejme veľmi zaneprázdnený človek, ale chce ponúknuť niečo, čo bude iné, ako predtým, bude tam kopec súčasných vecí spojených s novými technológiami, bude to iné, ako na predošlom turné ...

Nejaké humorné momenty, ktoré sa odohrali počas nahrávania albumu?
Dave: Samozrejme sa tam vždy odohrá toho veľa, ale ja mám najradšej tie spontánne momenty, ktoré človeka prekvapia, ako napr. ten, kedy James objavil v štúdiu "pedal steel" gitaru, ktorú tam priniesol Martin a donútil ho hrať na nej po celý deň.

Martin: Ale myslím, že to bolo len hodinu.

Dave: V štúdiu je to vždy zábava, pretože Martin prinesie veľa zariadení, máme na čom hrať... ako som povedal, máme nový tím, s Jamesom to ide veľmi rýchlo, neustále sa objavujú nové nápady ...

Ako by ste opísali chémiu vo vnútri kapely, fungujete už veľmi dlho.. boli nejaké faktory, ktoré vás priviedli k tomuto albumu?
Martin: Ako som povedal, je veľmi zložité hovoriť teraz o novom albume, ešte je stále veľmi skoro. Viete, my radi tvoríme hudbu a preto sme to dali dohromady a nahrávame albumy. A máme pritom zábavu. Viac povedať neviem.

Dave: Je to jednoducho chémia, nikdy neviete, kedy sa vrátite do štúdia opäť, hlavne po toľkých rokoch, čo sme spolu. Neviete, čo sa stane, ani či tá chémia tam stále bude, o tom sa veľmi ani hovoriť nedá... hudba je jednoducho kúzlo a taká by byť mala. Keď sa to všetko dá dohromady, to cítite, potom sa posuniete na inú úroveň, a na pódiu to všetko dostane zasa ďalší život a vy sa tam toho stávate takisto súčasťou. Sami sme vzrušení, čo z toho všetkého nakoniec bude.

Fletch: Ono to má všetko dve stránky. Najskôr v štúdiu a potom na pódiu. A aby to fungovalo, musí byť kapela v pohode.

Martin: Čudné na tom je, že keď tvoríme, tak sa svojim spôsobom izolujeme a zrazu sme skočili sem, okolo hotela bolo veľa fanúšikov, zrazu všade plno kriku... no, nie sme na to zvyknutí, pretože sme boli chvíľu mimo... ale, zvykneme si na to znovu :)


Dave, už sa ti stalo, že si na pódiu zabudol text, predsalen, máte toľko piesní, teraz nové, čo vtedy urobíš?
Dave: Našťastie, ja síce do diaľky zle vidím, ale do prvých radov vidím vždy dobre, a tam tí ľudia spievajú aj tak slovo od slova, takže po nich vlastne len opakujem :)

Čo vás stále "núti" aj po toľkých rokoch tvoriť nové veci? A ďalšia vec, dnes sú v móde znovuspojenia starých kapiel, je nejaká šanca, že by sa k Vám Alan vrátil?
Dave: To bolo nejako veľa otázok, prvú časť som už zabudol, takže... áno a NIE. Už takmer 20 rokov s nami hrajú Peter a Christian, takže ... a máme šťastie, že s nami hrajú už tak dlho.

Dave, ešte stále si schopný sa tak pohybovať, myslím vývrtky a podobne?
Dave: Stále som v dobrej forme, stále to dám.

Kopec fanúšikov s Vami cestuje po Európe, dokonca aj po svete, a samozrejme, ich odozvy sú vždy veľmi pozitívne. No mnohí z nich majú jedno veľké želanie, aby ste ich počas turné prekvapovali, hlavne pokiaľ ide o setlist. Aké máte plány pre budúce turné? Viete, myslím skladby ako "Blasphemous Rumours", "Something To Do"... niektoré skutočne staré skladby, ktoré by ste mohli zaradiť do setlistu.
Dave: Ako sme povedali už predtým, budeme koncertovať s novým albumom "Spirit", takže chceme z neho predstaviť niekoľko piesní a potom vyberieme niekoľko skladieb, ktoré by sme radi zahrali. Nacvičíme viacero skladieb, ale ked už raz vyladíme setlist, tak tu a tam dôjde k zmene, ale, viete, hlavne vizuály musia ku skladbe pasovať, to má svoj dôvod, chceme, aby ľudia videli veci tak, ako to vidíme my... koncert má svoj vývoj, nejako začína, postupne graduje, až dosiahne svoj koniec ... ono, priestor sa tam vždy nájde, hlavne pokiaľ ide o tempo, atmosféru a podobne, ale je dôležité, aby tí, čo prídu na koncert, cítili našu silu. To nie je, ako keď hráte v malých kluboch, kedy môžete meniť setlist každú noc.

Fletch: Viete, máme asi 200 skladieb a my nemôžeme hrať šesť, či sedem hodín. Snažíme sa zaradiť aj nejaké staršie skladieb, ale nie je možné zaradiť ich všetky.

Martin: Všimli sme si, že je niekoľko fanúšikov, ktorí nás nasledujú. Kdekoľvek sme, vidíme ich v prvej rade, obyčajne sú to tí istí ľudia :)

Ukážky, ktoré sme počuli, my prišli až apokaliptické. Reflektuje album na súčasný stav sveta? Máme očakávať politický album?
Dave: Musíte počkať na vydanie, stále na tom pracujeme. Ale jednoznačne je zvuk povznášajúci a provokatívny.

Fletch: Vo svete sa toho deje teraz strašne veľa, je veľmi ťažké to úplne ignorovať.

Máte veľmi vekovo rôznorodú fanúšikovskú základňu. Chystáte sa albumom osloviť aj mladú generáciu, ktorá je takisto veľmi silná?
Martin: Vždy sme mali šťastie, že naša hudba oslovovala mladých, ktorí s nami rástli. Nemáme poňatia, ako k tomu dochádza, no máme šťastie, že tomu tak je. Možno tým, že sme tu tak dlho, tak staršia generácie k nám pritiahne tú mladšiu, prípadne k nej prinútia svoje deti :) Je to úžasné, pozrieme do hľadiska, vidíme tam 15, 16-ročných... to je skvelé.

Ďakujeme Martinovi, Fletcherovi, Davidovi ... všetkým, ktorým prišli, vidíme sa na turné.

Názory Devotees (51)

monocells

 1    11. október 2016 o 19:09

... no možno už na prvom single uvidíme, nakoľko sú informácie o práci
a prínose nového producenta “silné”...

ViolateYou

 2    11. október 2016 o 19:23

je mi trapne za toho novinara co sa spytal na Alana uz by mali fanusikovia pochopit ze je to uzavreta kapitola a odpoved Davea hovori za vsetko, uz sto krat taktne naznacili ze to nehrozi ale novinari sa to budu stale pytat dookola

Monghi

 3    11. október 2016 o 19:38

heh, ale Goráčov outfit vážne pecka! ako vždy pri takýchto príležitostiach, rovnako napr. pri prezentacii Delta Machine vo Viedni smile Ten chlap to ma proste v sebe, navždy! :D

MODRY

 4    11. október 2016 o 20:18

UKAZKY-  JA TAM POCUJEM 3.PRVA V STYLE MG.DRUHA PEKNE POCHMURNA,POCUT TAM BICIE.TRETIA RYCHLEJSIA A DOST MODERNA.2 a 3 U MNA OK.

bel canto

 5    12. október 2016 o 08:48

Preco ViolateYuo - ked je uplne zretelne ze DM bez Alana je dobra ale nie je vynimocna kapela tak je uplne namieste sa pytat, ci sa niekedy jeho prichodom stanu opat vynimocnou.

Gabriel

 6    12. október 2016 o 09:14

@bel canto: mas pravdu, trapne to nebolo iba z pohladu, ze vsetci dostali jednozacnu odpoved “Nie”. A tym by som akukolvek dalsiu debatu o sucasnych DM a Alanovi uzavrel.

Edo

 7    12. október 2016 o 10:24

Ukážky vyzerajú sľubne smile
Pár poznámok k prekladu:
- k otázke maďarského žurnalistu mi chýbajú odpovede Andyho a Martina.
- pri odpovedi na Maxovu otázku kde spomína Violator tour mám pocit, že Daveova odpoveď je “Prepáčte, ale neodpoviem Vám, pretože ak NEPOZNÁTE Depeche Mode z obdobia pred albumom “Violator”, tak nie ste pravý fanúšik” (If you haven’t had an album before Violator…)

Edo

 8    12. október 2016 o 10:36

Ešte úplne chýba otázka “Johan” z Nemecka, ktorá sa pýtala ako vyberajú predkapely.

Monghi

 9    12. október 2016 o 12:00

ano viem. nie je to kompletny preklad, vybral som len to najpodstatnejsie… a o tych predkapelach to velmi zaujimave nebolo… pre mna smile

Pokial ide o odpovede Andyho a Martina ohladne Budapesti, mal som problem im viackrat porozumiet, tak som to nechal tak. Nebolo to nic vyznamne…

bel canto

 10    12. október 2016 o 13:18

Je usmevne odpovedat ako zneje novy album.
To je to iste ako pocuvat hokej v rozhlase a rozmylat ako to na lade vyzera ...
Sklamalo ma ze nehovoria nic o retro a pod.
Zas to bude pokus hladat “nove” cesty a pod ...
Ice Choir vydali fantasticky retro album a nemam s tym osemdesiatkovym zvukom najmensi problem.

jeanmichel

 11    12. október 2016 o 16:35

K albumu.
Vlastne vieme že bude mať lepší,iný zvuk,čo vlastne DM potvrdili.
Vieme ,že vyjde na jar,mnohých sklame,ako sa vyjdril Martin.
Osobne si myslím,že skalných nesklame. Ono je milion možností,
ako môže znieť. Verní fans to vezmú tak,či tak.Všetci ho budeme
počúvať niekolko krát za sebou,aby sme si ho napočúvali,odhalili
nové zvuky,prechody,zvuk a atmosféru. Zasa nám bude pripomínať
isté obdobie života,ktoré budeme prežívať.
Môžeme len dakovať Martinovi a celej kapele,že majú chuť,silu
a odhodlanie v tomto pokračovať.Mnoho kapiel 80-tich rokov sa
po pár albumoch stiahli a užívali si miliony zarobené za chvílku.
DM to nespravili. A mohli.Teraz je to síce z väčšími pauzami,ale je.
Stále nám dávajú nádej,že sa môžeme tešiť na niečo nové,iné od nich.
A verím,že nebudú len albumové songy,ale aj bonusy ako naposledy.
Takže hurááá a tešíme sa na SPIRIT.

Hammersmith Odeon

 12    12. október 2016 o 16:54

Žiadne prekvapko, idú vo svojich koľajniciach - žiadne vybočenie. Takto to funguje od r. 2001, všetko pekne podľa šablóny. Zahlásenie nového albumu (samozrejme vždy toho najlepšieho, čo doteraz urobili), tlačovečka, koncertné turné a dlha dovolenečka. Prvý krát sa mi pri DM stalo, že ma celé to dianie okolo nijako “nenakoplo”-skôr cítim sklamanie, a to som sa na to ešte vyspal, aby sa mi to pre istotu uležalo v hlave - no a -NIČ!! Bude to presne také isté ako v roku 2001, ako v roku 2005, ako v roku 2009 a presne také isté, ako v roku 2013/14. Dave si nechá vyčistiť šatstvo určené na turné (po 4 turné ešte nemusí dokúpiť nič nové, veď toto turné to ešte vydrží - potom uvidíme), Martin vybalí turné gitarky - naladí ich, to stačí, veď nové aranžmány netreba, Flečovi to je jedno - oblečie si to, čo mu prinesie Ježiško (Santa Claus), no a synťak dá pod pazuchu, snáď ešte ten z roku ´81-veď to stačí a ide sa zarobiť love. Ach jo, total sklamanie, a to až natoľko, že ma ani samotný koncert vôbec neláka - veď som to už videl 4x predtým (doteraz neviem identifikovať, na ktoré z nich vlastne pozerám, všetko rovnaké). Please, Never Let Me Down Again….

bel canto

 13    12. október 2016 o 18:52

Presne tak stale ten isty kolotoc dokola. Potom pozeras turne BC a je to jasna identifikacia, 101 takisto, vsetko zretelne odlisene a to nehovorim o skvostnych Alanovych prerabkach na Sofad turne. Iba blazon dufa v nejaku nenormalnu supu, myslim ze tych 5 albumov bez Alana je jasny dôkaz, ze bez neho nemaju gule.

Notik

 14    12. október 2016 o 19:13

tesim sa vzdy a ocakavam pecku , aj ked pocuvam novy album stale tam hladam to tajomno , co ma posadi do kolien , nahovaram si to , z odstupom casu ked to zacne,m porovnavat , neviem , pada na to prach

ViolateYou

 15    12. október 2016 o 19:18

halooo DM maju vyse 50!!!! maju rodiny, iste priority… ako uz sami vraveli kapela uz neni NUMERO UNO ako v 80tych rokoch, co je pochopitelne. Je super ze to stale robia aj ked su pauzy medzi albumami dost dlhe.. a preco by nemala byt tlacovka ja si uzivam ten hype okolo toho, je to lepsie ako keby hned zajtra maju vydat album a nevieme absolutne nic o tom… a s tymi setlistami uz sa tesim na tie dohadovacky pricom kazda velka kapela to robi tak ze neobmiena takmer vobec setlist uz to pochopte raz a navzdy. Na koncerte aj tak ziadny normalny clovek nefnuka ze nedali ice machine ale uziva si pritomnost a dany koncert. Problem DM fanusikov je ze beru DM niekedy az moc osobne

ViolateYou

 16    12. október 2016 o 19:25

a kolotoc nebudte smiesni keby nieco tak funguje, tak na ich mieste robite to iste… je to mašineria ktora funguje a ked nieco funguje tak to uplatnujem aj nadalej, je to biznys model, ktory zaraba a ja pevne verim alebo aspon chcem verit ze ich to aj bavi

jeanmichel

 17    12. október 2016 o 20:07

Samozrejme že rodina žije aj s mojím náklonom k DM.
Syn hovorí.Oci,oni si sami robia aj texty?Lebo majú dosť
zmyselné texty sa mi zdá.
Hovorím,áno sami. Dcéra hovorí.Oci a tie depeš pesničky
nie sú tak dosť depresívne?
No áno,sú aj také,ale pustím ti aj veselšie,ako JUST CANT…
Takže sme prekladali text COME BACK a potom NEVER…
LET ME DOWN AGAIN…no áno…DM poznačí celú rodinu
generácie a možno aj iné civilizácie….ak sa tu objavia…
ved už sa spájame cez Playing the Angel,cez Sounds….
...a teraz SPIRIT…
GORE prehlásil….verím v Boha na 100%.

Hammersmith Odeon

 18    12. október 2016 o 20:14

@ViolateYou(15,16): ViolateYou, ja chapem, ze maju rodiny, svoje priority, chapem aj to, ze kapela nie NUMERO UNO, ja len tvrdim, ze zapadli do totalneho stereotypu, co je na mienkotvornu kapelu docela “pruser”. V ´80 chrlili kazdy rok album a boli inovativni. Teraz, ako vravis, maju rodiny, svoje priority a kapela nie je NUMERO UNO, tak asi preto to urobia raz za 4 roky a napriek tomu nie su inovativni. Chyba tomu ista esencia, taky DM “smrad”, teraz je to len nalepka DM-zbuchajme to coby-dup, rychlo zarobme na turne a pome po svojom. Hovor co chces, tuto esenciu tam daval Alan, no ten si daval so vsetkym nacas, chcel to mat tip-top-nielen v studiu, ale aj na turne. Tym samozrejme robil nervy ostatnym a hlavne Fletchovi. Ten sa dokonca (po tom, co Alan napisal “vypoved” z kapely) vyjadril, ze si nevie predstavit, ze by s nim robil dalsi album!!! Dokonca si myslim, ze ani David uz nespieva, ale len tak zvlastne skuci a natahuje slabiky, akoby to flakal. Mne toto dost vadi. Jasne, ze ked kolotoc funguje, je to super. Ja by som na ich mieste mozno robil to iste, ale na druhej strane, ako divak nemusim vidiet to iste po piaty krat po sebe, este k tomu za 162,-Eur. Setlist bude na 100% taky isty ako na ostatnych 4 turne, akurat piesne z predchadzajuceho albumu nahradia skladbami z noveho albumu.

Tomba

 19    12. október 2016 o 20:26

S každou další tiskovkou ohlašující novou desku a turné stále méně chápu smysl podobných akcí. Celkem logicky totiž na většinu otázek přicházejí odpovědi “zatím nevíme, o tom se zatím nedá hovořit, to jsme ještě neřešili…” Nebylo by elegantnější prostě hodit na oficiální web termíny koncertů a nazdar? A zachovat tak napětí z očekávání? Nevím, jak to máte vy, ale ještě trapnější pocity mám u každé 4 roky se opakujících dotazů typu “co vás po těch všech letech ještě motivuje dělat novou muziku”, “nebudou nějaká překvapení v setlistu” atd. Opravdu jsem měl z té včerejší prezentace velmi “nekomfortní” dojem.

ViolateYou

 20    12. október 2016 o 20:55

to Hammersmith Odeon: to ze zapadli do stereotypu ok mozno ano, aj ked si to uzivam, z objektivneho hladiska to je stereotyp a je to ako cez kopirak uznavam (myslim vsetko okolo kapely, koncerty, tlacovka, odpovede na otazky) , ale som za to rad tak ci onak lebo DM je srdcova zalezitost a nepotrebuju v hudobnom svete nieco dokazovat, dokazali toho vela a aj ked su DM inovatorska kapela (resp. byvala teraz uz pomenej), mne sa DM spaja so stotoznenim sa ludi s tou kapelou, lebo ked Dave spieva svojim barytonom krasne Martinove skladby s vybornymi melodiami stale sa s tym vela ludi dokaze stotoznit a paci sa im samotna skladba aj ked to uz nie je take vyspickovane ako s Alanom. Ja prichadzam na chut aj novym albumom aj ked su zvukovo niektore plochejsie . Hlavne ono to clovek asi inac berie ked DM pocuva 30 rokov a ma povedzme 45 alebo ked pocuva DM 10 rokov a ma povedzme 24.
Fletch moze byt rad ze je rad, on ze povedal ze si nevie predstavit s nim robit dalsi album tak to uz je sila, tie krizovky by mohol lustit aj v inej miestnosti, radsej sa nebudem vyjadrovat.
Co sa tyka Daveovho spevu s tym nesuhlasim, nemam z toho pocit ze by to flakal… alebo si to aspon nepamatam asi som bol v euforii na koncerte.

Hammersmith Odeon

 21    12. október 2016 o 21:15

@ViolateYou(20): Mam 43 :-( a som DM pozitiv cca od 101. Samozrejme ich vnimam cca od ´84, ale 101 bol u mna total sfanatizovanie, kedy som zacal zhanat skorsie albumy - u mna to bolo tak, ze ´87 az ´81, cize v opacnomporadi a bol som neskutocne nadseny. Potom samozrejme vrcholy:´90 a ´93. Ultra je pre mna s odstupom casu taka bodka, ktora vyvrcholila so Singles tour, a to napriek tomu, ze tam uz Alan nebol. Velmi rad si ju pustam este aj teraz. Potom uz zacina sablona. Doesn´t metter, toto by bolo skor na osobne stretko, lebo by som sa nedopisal. Chodis na DM party??

ViolateYou

 22    12. október 2016 o 21:55

to Hammersmith Odeon: ja mam o nieco menej:D a vnimam DM od podstatne mladsieho data, takze sa s tunajsimi havranmi nemozem ani porovnavat v dlzke fandenia :D co uz ja viem o DM a o zivote pche.  Na DM party zvyknem chodit s frajerkou, aj ked teraz som uz riadne dlhu dobu nebol, lebo ma ta posledna celkom otravila co si pamatam - nemam rad ked hraju 3-4 krat za vecer Enjoy a podobne a malo beciek.  Ale na nejaku sa urcite v blizkej buducnosti dostavim a ak nevadi ze nemam v zivotopise dlzku fandenia viac nez 20 rokov tak nemam problem stretnut sa.

Hammersmith Odeon

 23    12. október 2016 o 22:26

@ViolateYou(22): Jasne, ze nevadi, skor mi vadi, ze ja mam tak vela :-((. Ale mam svoju rodinu, svoje priority a kapela uz pre mna nie je NUMERO UNO grin). Pravdou je, ze ani ja som uz dlho nebol na ziadnej DM party, ale uz by som si trosku “zaDejvoval”. Odkial si? Resp. kam by si prisiel na DM party? Ja najskôr do BA, tam to poznam, aj ked tam uz 13 rockov nebyvam.

Gabriel

 24    13. október 2016 o 05:39

@Tomba: staci sa trosku zamysliet a pozriet sa na tento tyzden ocami DM.

DM verejnou tlacovou konferenciou vzbudia zaujem medii a fanusikov. Tento krat pouzili k live prenosu Facebook, kde je v sucasnosti najjednoduchsie oslovit masu a predsunut im obsah. Zmysel tejto casti c.1 je je v ohlaseni terminov turne, aby mohli promoteri zacat predavat vstupenky! Koncerty su prave to, co kapelu zivi.

Dalsou castou su privatne rozhovory pre tlac a predovsetkym TV. Tie prebiehali vcera a zrejme aj dnes. Zo Slovenska tam bola TV JOJ a z CR Prima. Boli to prave promoteri lokalnych koncertov, ktori rozhodli, ktori novinari pojdu robit rozhovory a v danom mediu tym odpromuju, ze v krajine budu DM nazivo a ze si maju kupit vstupenky.

Ak si vsimnes, po tomto tyzdni DM neurobia uz pre ziadne medium rozhovor o albume a turne. Media budu az do konca turne robit clanky a TV reportaze uz len z toho, co si natocia a opytaju prave v tento tyzden. DM si tak behom 2-3 dni odbiju takmer vsetky medialne povinnosti a nakrmia media materialom. Ziskaju tak klud pocas vydavania albumu a hlavne pocas koncertovania. Nemusia v tej-ktorej krajine robit lokalne rozhovory a tlacovky. Tento cas kapela vyuziva na oddych a regeneraciu medzi koncertami a uz nic ine neriesi.

Dava to zmysel?

Treba si vsimnut, ze DM su od PTA len akasi masina. Ma nastavene procesy (aby clenovia DM efektivne odovzdali svoj vykon a mali svoj komfort). Oni su uz ako vrcholovi sportovci, ktori idu podat vykon. Smutne na tom je, ze DM su pri tom bez prejavovania spontannych emocii a beru jedno mesto za druhym. Show - hotel - lietadlo a tak stale dookola.

Zavidim spontannost niektorych frontmanov na podiu, ktori dokazu vytvorit s publikom ini level spojenia. Prihovoria sa publiku, vyjadria pocity a su schopni rozviest nejaku nepripravenu myslienku a podelit sa s nou uveritelnym sposobom. Toto dokaze urcite aj Dave, ale on show berie iba ako sustredeny profesionalny vykon a uplne sa vytratila spontannost. Ukazuje, aky je spevak a idol, ale neukazuje, ze je clovekom s emociami a zranitelny. DM bohuzial emociu vkladaju iba do hudby, aj ked mozno, chvalabohu. Spontanneho na podiu z Davea robili asi iba drogy.

.koniec hlasenia.

Hammersmith Odeon

 25    13. október 2016 o 10:05

@Gabriel(24): Mas uplnu pravdu, ako si to popisal. Ja mam presne tento isty pocit, az na jednu vec - nemyslim si, ze spontánneho Davea robili drogy. Staci si pozriet veci od ´81 do ´88, tam bol spontanny aj bez fetu (mozno s chlastom). ´90-´95 to uz je ina kava - tam je spontanny az hroza. Osobitnou kapitolou je ´97-´99, tu bol rad, ze zije, a ze sa na neho nezabudlo. Ono je to na nom krasne vidno.

Gabriel

 26    13. október 2016 o 12:50

@Hammersmith Odeon: tou spontannostou som myslel to, ze urobi nieco, co nema nacvicene pre show a neopakuje to v kazdom meste.

Monghi

 27    13. október 2016 o 13:33

k spontannosti asi jedine: jednak to suvisi s vekom, blaznovstva a srandicky si uz Dave dovoli asi len pred kamerou v kresle… a na podiu? Tak to by musela mat kapela v ramci turne tak max. 2 koncerty za tyzden a byt na turne max. 2 mesiace. Inak, podla mna je scestne porovnavat koncertu minulost DM s tou sucasnou… sami to povedali na plne usta… predtym trvalo turne tak 3 mesiace, potom tam bol dostatok casu na to, aby sa spracovali nove napady a vydaval sa album kazdy rok. Dnes trva turne vyse roka, hraju kazdy druhy vecer, su 50tnici, presne ako to prirovnal Gabriel, v podstate su sportovci na podiu, Gahan najviac… je vobec rad, ked sa zregeneruje do dalsieho koncertu… podla mna je vobec zazrak, ze DM vydavaju uz po 4 rokoch dalsi album a medzitym vznikli solovky. Teste sa, dlho to trvat nebude, pochybujem, ze to budu chciet natahovat ako Rolling Stones, ktori sa uz davno rozhodli na podiu zomriet :D

A k tej progresivite… mozete mi prosim hodit do placu nazov nejakej “vetrom a zivotom oslahanej” kapely / legendy, ktora je aj po 30tich rokoch stale progresivna a inovativna? Fakt som zvedavy smile U2? Nerobte si srandu! Metallica? Ale no! Nick Cave? Ale u neho fakt ruku na srdce! Iron Maiden? :D The Cure? :D :D :D Rolling Stones? Kolko mam dat usmevov? Skusme este starsich.. Dylan? Cohen? nesrandujte! Skusime mladsich? Prodigy? Hahaha! Doherty? Gallagher? Albarn? No fakt, skuste ... “Zabava a relax” ... Fletchove slova sa hodia ku vsetkym vyssie spomenutym. Hudba je pre nich ako nikotinova zavislost! Dolezite je, ze sa za svoju produkciu nemusia ani trochu hanbit, ani po tolkych rokoch! Je to stale pocuvatelnejsie, ako cokolvek z tych modernych, ze vraj hudobnych, “sraciek”.

Hammersmith Odeon

 28    13. október 2016 o 14:29

@Gabriel(26), Monghi(27): Chalosi, ja sa s Vami plne suhlasim, len akosi sa o tom “blbo"pise - niekedy sa daju veci pochopit tak, niekedy onak. A vobec, toto by bolo na osobnu debatu “online” a nie na vytukavanie do klavesnice “offline” grin. Kym nieco napisem, uz mi ujde dalsia myslienka, potom sa to cela snazim nejak rychlo zbuchat, a uz som “glbany” grin). Mne sa napr. pacila spontannost na 101, ked si Dave cupol na podiu a nieco si tak sam sebe brblal, usmieval sa popod fuz, az sa mu tisli slzy do ocu. Vôbec to nie je “baletnych” vykonoch. Kua chlapi, chodíte na DM party s El Diablom???

Monghi

 29    13. október 2016 o 14:49

Hammersmith Odeon: sme rovnako stari ale na DM party uz nechodim, uz 10 rokov smile Ale porovnavat oficialne live video s beznym “kazdodennym” koncertom, to tiez nie je ten spravny ukazovatel spontannosti smile

na druhej strane, a co na tom, hlavne ze im to stale hra a ze bude koncert v BA zasa!!! smile

Robbie

 30    13. október 2016 o 14:50

Zdar, musim rict, ze kdyz jsem videl tiskovku k Delte, rikal jsem si co je to za pitomy otazky, typu: Jak se vam libi v Belarus apod. Kdyz zacla tiskovka v Milane, byly nastaveny pravidla, ze se nejdriv ptaji novinari a pak fanousci. Vzhledem k tomu, ze novinari se moc nehlasili, tak nejak podivne se predaly moznosti dotazu na fanousky, ac by to nekdo zaregistroval. Musim rict, ze otazky tentokrat byly o trochu lepsi, ale z pohledu toho, kdyz tam sedite a nemate otazku pripravenou, tak ji nepolozite. Bylo to hrozne rychle, ac tiskovka trvala hodinu. Dost informaci prozradil Dave na zacatku tiskovky a pak to melo hrozne rychlej spad.
Z rad fanousku se k otazkam hlasilo take malo lidi, rek bych ze strach, stres, nervozita, obava, aby otazka nebyla blba atd.
Osobne jsem take presvedcen, ze otazky mohly byt lepsi. Bohuzel otakzam typu: “Jak vam chutnaji klobasy v Madarsku?” se nevyhneme. Co mohlo zaznit? Dotaz na terminy vydani singlu. Rezisera klipu singlu, Jestli maji vubec jasno, co bude singl atd.
Ale taky se mi to pri sledovani internetu lepe hodnotilo, nez kdyz jsem videl tu realitu, ktera strasne rychle utekla a mozna, ze i nekdo mel pripraveny dobry dotaz, ale bal se zeptat nebo to nestihl.

bel canto

 31    13. október 2016 o 15:16

Nech si hovori co kto chce ale Davidovi hodiny spevu uskodili. DM bol zalozeny na jeho hlbokom a jednoduchom spievani, to bola znacka ako hrom. Teraz spieva vysoko, akoze “lepsie” - mozno z technickeho hladiska ano - ale je to nieco ine. Vsetko co DM zdobilo je dnes ine. Stale to hovorim, z 3 nohami sa uz utekat neda. Ze Fletch povedal ze si nevie predstavit s nim robit dalsi album ? Ja som Fletcha nemusel nikdy, ked sme na VHS tocili dokola 101 na intraku a chlapec len tlieskal, sme sa sli usulat. Toto je svetovy fenomen, nula, ktora nedokaze nic zlozit, zaspievat, zahrat je v byvalej najlepsej elektronickej kapele sveta ....

Gabriel

 32    13. október 2016 o 15:20

Hammersmith Odeon: ” Kua chlapi, chodíte na DM party s El Diablom???”

Ehm, no ja ich tam s Diablom a Krtom hram wink

Gabriel

 33    13. október 2016 o 16:23

@Edo: tu je cely transcript.

www.depechemode-live.com

Gabriel

 34    13. október 2016 o 17:21

Pracovne nazvy niektorych skladieb:
Revolution
Scum
Move (co-written with Gore)
Backwards
Worst Crime

Album bude mat 12 skladieb.

DM nahrali v studiu pocas nahravania live session aj skladbu Heroes od Davida Bowieho.

Hammersmith Odeon

 35    13. október 2016 o 18:11

@Gabriel(32): Sorry, to vies, vek nezastavis - pan Alzheimer. Aspon vidis(te), ze som uz poooriadne dlho nebol na ziadnej akcoske. Snad este od kultových v Dune. Ved Andy Ti to potvrdi grin). Anyway, nasledujucu si urcite nenecham ujst. Ozaj, kedy bude???

Hammersmith Odeon

 36    13. október 2016 o 18:29

@Monghi(29): Neurobime vynimku a nedame pivecko na DM party s Diablom A GABRIELom?? Ziveho depesaka som nevidel, ani nepamatam grin)

ViolateYou

 37    13. október 2016 o 20:26

to Hammersmith Odeon (23): ja chodievam na DM party do BA smile odtial aj som… dalsia neviem kedy bude, viem ze bola v KC Dunaj 1.10. tam bol moj brat na jeho prvej dm party :D ja som prec zrovna

to Gabriel: hrate aj na zelanie povedzme raritku? ani za boha si neviem spomenut kde som bol naposledy ale tocilo sa mam pocit 20 skladieb dokola…no neviem ci to bolo kcečko, mmcečko alebo nu spirit teraz

ViolateYou

 38    13. október 2016 o 20:27

*som bol prec zrovna

Hammersmith Odeon

 39    13. október 2016 o 20:56

@ViolateYou(37): Vyborne, tak sa tam na nasledujúcej uvidime. Este sa musíme nejak identifikovat a bude to OK.

ViolateYou

 40    13. október 2016 o 21:20

to Hammersmith Odeon: http://www.depechemode.sk/kalendar/udalost/bratislava-depeche-mode-party
V British Rock stars bude akcia 10.12. ak ti nieco hovori ten klub smile

Gabriel

 41    13. október 2016 o 22:36

@ViolateYou: samozrejme zahrame. A ak das dopredu vediet o to lepsie, pretoze sa snazime hrat celu party s videami a mozeme nejaku tu raritku pripravit aj s videoprojekciou.

@Hammersmith Odeon: S Diablom a Krtom momentalne hravame niekolko krat do roka v KC Dunaj. V British Rockstars, ci Nu-Spirit hraju ini ludia. V BA hravame aj oficialne afterparties po koncertoch a ja potom hravam este aj na oficialnych afterparties po koncerte v Prahe. Takze staci zamierit na stage a urcite tam na mna narazis a naozaj rad pofilozofujem.

Hammersmith Odeon

 42    13. október 2016 o 23:27

@ViolateYou(40): Ten weekend by som mal byt v BA. Ak sa neudeje nic zlého, mozme pokecat.
@Gabriel(41): Tuto Vasu akcosku si urcite nenecham ujst. Na Andyho akcie (este ked ich robil s Romanom Bombosom v Dune) sa neda zabudnut. Zazil som kopec veci. Vidíme sa tam…

ViolateYou

 43    14. október 2016 o 07:45

to Hammersmith Odeon: super v pohode smile
to Gabriel: no ja som napr. este na ziadnej akcii nepocul ze by zahrali ice machine, to by ma velmi potesilo a tiez by som rad pocul sea of sin a z novsich napr. newborn :D ale uplne by som sa uskromnil s tou ice machine

Gabriel

 44    14. október 2016 o 09:53

@ViolateYou: taketo veci sa hravaju skor na konci, nehovorim, ze je to pravidlo. Problem je ten (ak sa to problemom nazvat da), ze sa hra podla nalady ludi. Hravame vzdy pre niekolko stovak ludi a ak je plny parket (a ten sa naplni prave pustenim notoricky znamych skladieb), ak v takom sete clovek pusti Newborn, ludia odidu k baru. Niektori skladbu poznat nemusia (ano, aj taki maju pravo na DM party prist) a .jednak rytmicky nemusi sadnut. Takze pri vybere skladieb sa nejde podla nejakeho vopred napisaneho zoznamu skladieb, ale vzdy sa dalsia skladba vybera pocas tej, ktora hraje a berie sa ohlad na to, co sa deje na parkete.

Beriem ta ale za slovo, nabuduce si dame pozor aby sme nevynechali Ice machine, Sea of sin a ani Newborn.

Hammersmith Odeon

 45    14. október 2016 o 10:22

@Gabriel(44): V tomto bol specialista Dialblo (mozno stale je). Ked spustil svoj playlist raritiek, barmani sa mali co ohanat a nechapali, preco je pri bare zrazu tolko ludi grin

ViolateYou

 46    14. október 2016 o 10:29

Gabriel: jasne tomu rozumiem smile no tak to mas u mna 3 piva potom smile

Gabriel

 47    14. október 2016 o 10:44

@ViolateYou: Boze, konecne! Kolki (vsetci) chodia naprazdno pytat o zahratie skladby, ja ju nezahram a oni sa hnevaju :-D :-D

Gabriel

 48    14. október 2016 o 10:46

@Hammersmith Odeon: musis prist, aby si ho na bare drzal ty :D

ViolateYou

 49    14. október 2016 o 10:54

to Gabriel: zlaty mok je kluc, nabuduce im to naznac ak nebudu chapat :D

Liba

 50    19. október 2016 o 22:06

...tak to bol pekne pochmúrny začiatok…no som zatiaľ skeptická ako vždy, keď niečo nové vydajú, potom to napočúvam a zas a znovu, až zistím, že veď to je celkom pekný depeš a že sa to dá a zakončím to aj tak svojou ” enjoy the silence ” ako vždy….a neviem, prečo by sa nemohol ktosi spýtať na Alana, aj ja by som sa spýtala, byť tam. Alan mi chýba a nikdy neprestal a rozhodne to nie je uzavretá kapitola…už sa predsa raz, aj keď na chvíľku vrátil, pri Somebody a ľudia šaleli a dobre vieme prečo, všetci fans DM by chceli, aby sa vrátil….tak ako všetci na koncertoch čakajú aj tak len na staré, dobré hity a s tým nikto nič nenarobí a oni to vedia.

Liba

 51    19. október 2016 o 22:22

..tak ich nepočúvaj, zabudni, že sú...pre mňa boli, sú a budú vždy number ONE, nech majú aj 100 rokov, len nech sa ich dožijú, nech tu sú a spievajú. Depeš je proste depeš, a Ty to nerieš! Mne je šuma fuk, čo majú kedy a kde na sebe, či je to to isté dookola, no a čo?! Nech je, len nech je! Po každé, keď Dave vyjde na pódium, plačem jak blbá, spievam s nimi celý koncert, nevnímam nič okolo, len ich a tie piesne. Keby stáli vstupenky 500 €, tak ja tam budem! Pre mňa sú ohromná energia, sila a Ty sa k nim, buď taký dobrý, ani nevyjadruj, nemáš pojem, čo je DM.

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa