Stripped

Stripped

Novú éru vo svojej kariére začali Depeche Mode oficiálne písať 10.februára 1986, kedy sa na trhu objavil pilotný singel z albumu "Black Celebration" - "Stripped". Nielen nespočetné množstvo fanúšikov, ale aj samotná kapela radí túto skladbu k tomu najlepšiemu z ich tvorby.

Andy: "Podstata "Stripped" spočíva v zbavení sa všetkých technológii a civilizácie na jediný deň a vrátiť sa späť ku svojim koreňom, do prírody. Je to o dvoch ľuďoch, ktorí sa obnažili až ku svojim absolútnym pocitom. Vo videu nás môžete vidieť, ako demolujeme auto, televízor ... je v tom trochu symboliky." (No.1 magazine, 22/02/1986)

Dave: "Tá skladba nie je o sexe. Je to o tom, ako nemáte nič, len samého seba. Tí dvaja ľudia v tej skladbe by sa kľudne mohli obnažiť, ak by chceli. Ale tá skladba je tak trochu riskantná, nezíska si Vás okamžite. Zopár ľudí ju počulo a reagovalo v štýle, 'a to je všetko?'. Iní zasa okamžite zvolali, 'Brilantné!'." (No.1 magazine, 22/02/1986)

Martin: "Myslím, že s albumom "Black Celebration" sme začali robiť tie správne veci a "Stripped" má v sebe asi tú najlepšiu atmosféru, akú sa nám podarilo kedy zachytiť." (Bong 37, 1998)

Alan: "Jedna z prvých nahratých skladieb pre album "Black Celebration" bola, aspoň si myslím, skladba "Stripped". A bol to prúd nápadov, bolo to s ňou absolútne jednoduché, čo sa o iných skladbách albumu nedá vôbec povedať. A tu musím vzdať hold Martinovi za jeho demo, pretože ho pripravil s otvoreným zvukom a pre ktoré doslova zapasoval ten emulátorový sampel motorky. Povedali sme, "Tak toto rozhodne zopakujeme aj v štúdiu" a potom to už šlo samo. A tak sme nahrali Davidove Porsche, teda, aby sme boli konkrétny, nahrali sme zvuk jeho zapaľovania, ktorým vlastne skladba začína." (DVD, Black Celebration, 2006)

Gareth Jones: "Ohňostroj v "Stripped" je takisto slávny kúsok. To bolo 5.novembra 1985." (DVD, Black Celebration, 2006)

Daniel Miller: "To boli petardy a nás napadlo, že ak ich postavíme pod pomerne malým uhlom a k tomu pripravím sériu mikrofónov, mohli by sme zachytiť ten vzďaľujúci sa zvuk. Stačilo to všetko len správne umiestniť. A tak sa stalo. Podarilo sa nám zaobstarať vhodné flaše, tie sme postavili pod nízkym uhlom a asi 5 metrov za nimi sme postavili niekoľko mikrofónov." (DVD, Black Celebration, 2006)

Martin: "Rytmus "Stripped" bol vytvorený zvukom motoru motocykla pustenom na voľnobeh a následne bol prehratý na pol oktávy oproti originálu." (Electronic And Music Magazine, 1986)

Martin: ""Stripped" je jedna z našich najlepších skladieb. Je dôkazom vývoja našej hudby. Po albume "Some Great Reward", ktorý je inak pekne drsný, sme sa na albume "Black Celebration" vybrali viac melodickým smerom a práve "Stripped" vynikajúco ilustruje túto zmenu. Je to skladba, ktorá vyžaruje dobré vibrácie, dokonalé pre pódium. Na tomto sme sa všetci zhodli." (Best, France, 04/1989)

Mimochodom, možno viete, možno nie, no pri tomto singly sa stalo jediný krát v histórii, kedy sa medzi autormi nahrávky objavil aj Daniel Miller. Stalo sa tak konkrétne na 12" edícii singla, nakoľko Daniel Miller je spoluautorom skladby "Black Day".

No a ako by to bolo, ak by si americké vydavateľstvo Sire Records nevydupalo vlastné podmienky a nedosiahlo singlové vydanie skladby "But Not Tonight", ktorá pôvodne vyšla ako b-strana singla "Stripped". "But Not Tonight" sa jedine v Spojených štátoch objavila na trhu 22.októbra 1986. Singel a samotná skladba sa tešila veľkej popularite a teší sa dodnes, čoho dôkazom bolo zaradenie akustickej verzie do setlistu "Delta Machine" turné.

Martin: "Na jar 2013 sme odohrali menší koncert v Los Angeles, v klube The Troubadour, kde sme zahrali aj "But Not Tonight", vôbec po prvýkrát v našej histórii. Zahrali sme ju v akustickej podobe a skutočne sme boli prekvapí, ako veľmi sa ľuďom páčila. Amerika je asi jediné miesto, kde fanúšikovia túto skladbu doslova milujú, veď tam dokonca vyšla na singly a nikde inde. Je niečo ako stratený poklad." (Rolling Stone, 2013)

Andy: "Je to b-strana singla "Stripped". K Martinovi sa nejakým spôsobom dostala piáno verzia a okamžite si ju obľúbil. Niekoľkokrát nám ju zahral v štúdiu a tak sme sa rozhodli ju zaradiť do playlistu. A mimochodom, sme potešení reakciou publika! Je to úžasné! Hlavne, ako všetci na konci skladby spievajú!" (Playboy Ukraine, 01/2014)

Zdroj: depechemode-live.com

Názory Devotees (18)

Diskutovať môžu iba zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa