All Gore (2003)

All Gore (2003)

Zakladajúci člen Depeche Mode, Martin Gore, sa po rokoch konečne vrátil k projektu "Counterfeit" a ponúka ďalší balík, takmer neznámych, skladieb od interpretov ako Nick Cave, The Velvet Underground, John Lennon a... David Essex!

Prečo si sa rozhodol nahrať album coververzii, než album s vlastnými skladbami?
Mne sa tá predstava, prerobenie skladieb iných, veľmi páči. Mne príde vždy zaujímavé, keď kapely, či skladatelia, prepracujú skladby iných autorov, pretože tak predstavia poslucháčom hudbu, ktorá ich ovplyvňuje. Ako malému chalanovi sa mi veľmi páčili coververzie v podaní Bryana Ferryho, čím som získal pohľad na veci, ktoré ho inšpirujú. Takisto mi to pomohlo v objavovaní množstva hudby, ktorú som dovtedy nevnímal, takže už len preto sa mi albumy coververzii páčia. Pre tento album som nechcel napísať nič vlastné, pretože mám pocit, že kým som súčasťou Depeche Mode, tak nie je správne využívať moje vlastné skladby iným spôsobom, keďže som hlavným skladateľom kapely a k tomu nie až tak umelecky plodný. Na druhej strane by tak vznikol konflikt záujmov, viete, rozhodovať, ktoré skladby použiť pre vlastný projekt a ktoré si ponechať pre kapelu. Neprišlo by mi to správne.

To znie férovo. Tak ako si vlastne pristupoval k nahrávaniu samotných skladieb?
Prvotná predstava bola postavená na jednoduchosti, mal som pocit, že keď už vyberiem tie správne skladby, tak všetko ostatné už bude postavené iba na otázkach týkajúcich sa samotného nahrávania. Lenže, ja zasa nemám rád tie "priame" coververzie. Ja sa často snažím o nový prístup k tým skladbám; snažím sa ich posúvať iným smerom. Samozrejme, aj v takom prípade musia jednoducho fungovať, stále v sebe musia mať zachovaného pôvodného ducha, niečo, čo máte radi na originálnej podobe, to všetko musí byť v novej verzii zachované a práve to dokáže niekedy veci skomplikovať.

Opísal by si album ako poctu svojim idolom?
No, niektorých z tých umelcov možno považovať za moje idoly, ľudí, ktorí formovali moju pracovnú cestu, či spôsob, akým tvorím. Samozrejme, sú tisícky skladieb, ktoré sa mi páčia, ale sám som zostal prekvapený, ako málo sa nakoniec dostalo na môj zoznam skladieb, ktoré som chcel nahrať pre tento album. Mám tendenciu mať rád veľmi emotívne skladby, z ktorých ma emotívne oslovujú samotné akordy. Neviem to úplne presne vysvetliť, ale tie skladby akoby vďaka tomu boli popretkávané akousi niťou, a to aj napriek tomu, že každá z nich pochádza z inej hudobnej oblasti. Cítiť z nich akúsi samotu, osamelosť, ktorá ma vždy oslovovala.

Prvým singlom z albumu je skladba "Stardust". Čím Ťa práve táto skladba oslovila?
V prvom rade je to skladba z mojej mladosti. Síce som nikdy nebol veľkým fanúšikom Davida Essexa, ale zopár jeho skladieb sa mi páčilo, no a "Stardust" je jednou z nich. Možno moja najobľúbenejšia. Druhá vec je, že pochádza z rovnomenného filmu "Stardust", ktorý pojednáva o skone rockovej hviezdy a ako totálne podľahla drogám, čo mi prišlo ako paralela k Depeche Mode, no to rozhodne nebol dôvod, pre ktorý som si ju vybral. Je to skvelá emotívna skladba a myslím, že akosi sumarizuje osamelosti rockovej hviezdy ako takej. Viete, ono je to skvelý džob, ale zároveň veľmi podivný, až čudný.

Žiješ aj doma život rockovej hviezdy?
Myslím, že vediem dva úplne odlišné životy. Sú obdobia, kedy sa musím prepnúť do módu rockovej hviezdy, ale po väčšinu času som doma so svojou rodinou a vlastne ani nik nevie, kto v skutočnosti som. Trikrát do týždňa chodím hrať futbal a prvých šesť mesiacov nik z môjho tímu absolútne netušil, kto vlastne som. A to bolo fakt milé.

Kde si vlastne nahrával album "Counterfeit 2"?
Mám doma vybudované vlastné malé štúdio. Nie je to nič v štýle tých veľkých, staromódnych štúdii, len v podstate taká domáca výbava. Myslím, že bolo pre mňa dôležité to urobiť práve takýmto spôsobom, pretože sa mi páči predstava pracovať doma, takže vlastne aj v takomto prípade vediem neustále rodinný život. Ak by som mal celý rok tráviť prácou v štúdiu, tráviť v ňom denne celé hodiny, to by som potom po celý čas svoju rodinu ani nevidel.

Čo sa v tomto čase deje s Depeche Mode?
Uzavreli sme veci s tým, že sa porozprávame na konci tohto roku, keď naše budú naše vlastné projekty uzavreté. Následne sa dohodneme na akomsi časovom pláne, kedy by sme mali nastúpiť do štúdia a v akom časovom horizonte by sme radi vydali ďalší album.

Myslíš, že medzi Tvojim vlastným albumom a albumami Depeche Mode je cítiť akúsi podobnosť?
Myslím, že je akási spojitosť medzi "Counterfeit 2" a posledným albumom Depeche Mode, "Exciter". Oba sú veľmi elektronické a myslím, že oba sú ovplyvnené hudbou, ktorú som počúval v posledných štyroch rokoch, čo bola hlavne undergroundová elektronika, nejaké tie minimal záležitosti, takže myslím, že niečím sú tieto dva albumy previazané.

Plánuješ k tomuto albumu sólové turné?
Mám v pláne niekoľko vystúpení, ale v takom malom, intímnejšom štýle. Nepáči sa mi myšlienka vyraziť na obrie turné, to by nebolo správne. Celý tento album je vlastne intímna záležitosť a neviem si predstaviť mať s ním spojenú veľkú produkciu. Myslím, že by to malo byť niečo veľmi osobné, intímne a v malom, čiže nie príliš veľa termínov.

Si zvyknutý stáť na pódiu s celou kapelou, nebude pre Teba trochu skľučujúce, že bude zrazu celá pozornosť zameraná len na Teba?
No, nebudem na pódiu úplne sám, bude tam so mnou zopár ľudí. Ale áno, budem "centrom pozornosti", nech už sa rozhodnem hrať akokoľvek dlho ... polovica zo mňa je z tej predstavy nadšená, tá druhá nie, ale keď už raz nastúpi adrenalín, tak si to pravdepodobne totálne užijem.

Názory Devotees (4)

Čítať a pridávať komentáre môžu iba zaregistrovaní a prihlásení depešáci.

  Vytvorte si účet   Prihláste sa