Diskusné fórum

‹ Prvá  < 39 40 41
41 z 41
Depeche Mode v éteri a médiách
Pridané: 10. apríl 2019 o 07:01 PM   [ # 601 ]
Happiest Girl
Ikona užívateľa
HodnosťHodnosťHodnosťHodnosť
Počet príspevkov:  103
Registrovaný  2005-03-26

Tak na túto paródiu som pred chvíľkou narazila smile
https://www.youtube.com/watch?v=wxBTVZoUshc

Signatúra 

Filozofia je permanentné a ako vždy aj márne úsilie povedať to, čo sa vlastne nedá povedať.
Theodor Adorno

Pridané: 13. apríl 2019 o 11:12 PM   [ # 602 ]
Administrátor
Ikona užívateľa
HodnosťHodnosťHodnosťHodnosťHodnosťHodnosťHodnosťHodnosť
Počet príspevkov:  1744
Registrovaný  2002-09-05

Deftones - Somebody (Live 1997)
https://www.youtube.com/watch?v=aDnmB6BufwY

Pridané: 13. apríl 2019 o 11:18 PM   [ # 603 ]
Administrátor
Ikona užívateľa
Registrovaný  2002-09-05

Tento krasokorculiar jazdi na medley z DM songov
https://www.youtube.com/watch?v=82WOhAGvYsA
https://www.youtube.com/watch?v=ZQcX9Z132iQ

Pridané: 18. apríl 2019 o 11:28 AM   [ # 604 ]
Administrátor
Ikona užívateľa
Registrovaný  2002-09-05

Rozhovor s Chrisom Liebingom, v ktorom spomina Depeche Mode
https://www.facebook.com/62728345488/posts/10157141995500489

6. It seems to me that you can have a problem with counting how many Depeche Mode shows you’ve been in the last few years. What are you discovering in this music that you still do not get enough? As far as I know, when they visited Frankfurt, you took your two daughters with you - how did you announce them that performance?

Oh yeah, Depeche Mode for me is a band I kind of grew up with. It was my first memory of really like going to a party at a friend´s house when I was fourteen or fifteen and there was blasting Blasphemous Rumours out of the speakers. It touched me so deeply and that always stayed with me. Depeche Mode is one of the few bands that basically managed to stay relevant up to this day and to still always redefine themselves, yet staying very true to their sound. It is a phenomenon that we rarely have in the music world and Depeche Mode is seriously on the very top of any band out there. I am even talking about the Beatles. What Depeche Mode has achieved in the past thirty / forty years has absolutely no comparison anywhere in the music world. Their last tour has been the biggest selling tour in history. They sell more tickets than Beyoncé and Jay Z combined when they go on tour. The fan base is huge and of course there is a reason for it. The music is not only accessible for random music lovers or listeners, it´s also somehow so deep that you can´t get enough of it. You are right… well as a matter of fact I counted it - I was on eleven concerts on their last tour. I actually took my daughters to four of them. We had the pleasure to visit them in the Hollywood Bowl in Los Angeles last October even twice. They know my obsession with Depeche Mode and both girls have met the band already. They understand, they sing along, they know the lyrics of some of the tracks by heart already and I think their music also touches them quite a bit. And a funny side story, it is that Depeche Mode was discovered by Daniel Miller who I consider a good friend by now and who actually signed my album to his label Mute, which was the label where Depeche Mode had their biggest successes on. That´s how you can see how close I feel to this kind of music direction / style, what that means to me and that I have always tried to implement this vibe into my Techno. I think with my latest album I sort of made a first step into this direction and I am very much looking forward to do that even more.

[ Príspevok bol upravovaný: 18 apríl 2019 11:41 AM vykonal Gabriel ]

Pridané: 25. máj 2019 o 08:23 AM   [ # 605 ]
Exciter
Ikona užívateľa
HodnosťHodnosťHodnosťHodnosťHodnosť
Počet príspevkov:  145
Registrovaný  2013-01-24

Včera se mi dostal do rukou novinový článek a skvělý rozhovor se spisovatelkou a šéfredaktorkou společenských časopisů Bárou Nesvadbovou.
Zaujal mě, název článku tučným písmem “Pořád jsem tak trochu depešák, introvertní a přemýšlivý tvor”

“Vy jste měla v pubertě ráda Depeche Mode? Takže kromě černých věcí pro vás byla tehdy typická i mírná deprese a nihilismus?
Myslím, že to mi vydrželo dodnes. Navenek jsem dost velký smíšek, ale upřímně ve své vlastní povaze jsem dost introvertní a přemýšlivý tvor. Nejsem vlastně moc veselá. Zejméná pro lidi, kteří se mnou žijí.

Proto máte tak ráda černou?
Říká se, že černá je uniforma lidí z módy. Většinou lidé, kteří dělají módu, sami moc výrazní nechtějí být.”

Výborně Báro, tak až mi někdo řekne, proč stále chodím v černém? Tak mu to vysvětlím…i já miluji nedbalou černou eleganci, ale jsem podobný typ jako Bára smile

Pridané: 25. máj 2019 o 10:56 PM   [ # 606 ]
Slowblow
Ikona užívateľa
HodnosťHodnosťHodnosť
Počet príspevkov:  61
Registrovaný  2004-07-02

Oblečena v černém

Znovu se oblékla do černého
a já jsem opět na dně
spadl jsem o další stupínek níž
a znovu zase začínám.

Ale co mohu dělat,
když je oblečená v černém?
Má mysl stále bloudí
kam mne vleče,
jakou hru to se mnou hraje?
Ani slůvko neprozradí,
dokonce ani když jsme spolu sami
oblékla se do černého.

Jako její portrét je obrazem tohoto světa
přemýšlím o ní, přemýšlím o sobě
a všechno je mi jasné
když na mě přeskočí oheň,
který v ní plane.

Oblékla se do černého.

Obklopily mě stíny
ona stojí nade mnou a čeká,
že mne ovládne,
bezradně ležím,
ale co mohu dělat,
když se oblékla do černého?
Je oblečená v černém.

Pridané: 14. jún 2019 o 08:37 AM   [ # 607 ]
Administrátor
Ikona užívateľa
Registrovaný  2002-09-05

Daryl Bamonte zaslal na FB fotografiu archivu svojich videopasok pripravenych na digitalizaciu. Moze byt celkom zaujimave, co vsetko tam najde v suvislosti s DM…
https://www.facebook.com/dbamonte/posts/10157742126437526

Obrázkové prílohy
daryl-bamonte-archiv.jpg

‹ Prvá  < 39 40 41
41 z 41